Ürdün sınırındaki Deralıların dramı büyüyor!

Suriye'nin Dera ilinden Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin saldırılarından korunmak için Ürdün sınırına kaçan sivillerden 15'inin, açlık, susuzluk ve olumsuz hava koşullarına bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiği bildirildi.

Ürdün sınırındaki Deralıların dramı büyüyor!

Esed rejimi ve destekçilerinin 20 Haziran'da ülkenin güneybatısındaki  Dera ilinde muhaliflerin kontrolündeki sivil yerleşimleri ele geçirmek için  başlattığı operasyon nedeniyle ülkenin güneyinde Ürdün ve İsrail sınırına göçler  devam ediyor.

Evlerini terk etmek zorunda kalan ve Ürdün'e geçmek isteyen Deralı  siviller, günlerdir sınır hattında aşırı sıcaklardan korunacak çadır bile  bulamıyor, temiz su kaynaklarından yoksun yaşıyor.

Sınır hattında 43-45 dereceye varan aşırı sıcak ve çöl rüzgarları da  sığınmacıların içinde bulunduğu koşulları zorlaştırıyor.

Deralı askeri muhaliflerin kurduğu Merkezi Operasyon Odası Sözcüsü  İbrahim Cevad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ürdün sınırına akın eden  sivillerin büyük tehlike altında olduğunu belirtti.

Cevad, "Ürdün sınırına kaçanlardan 2'si kadın, biri yaşlı ve 12'si  çocuk en az 15 sığınmacı böcek ısırması, susuzluk ve kirli su kaynaklı  hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti." dedi.

Şiddetli saldırılar sonucu 10 günde en az 150 bin Deralı, Ürdün  sınırına göç etmek zorunda kaldı.

Rejim ve destekçileri, Şam'daki Doğu Guta ve ülkenin orta kesimindeki  Humus gerginliği azaltma bölgelerini ele geçirdikten sonra 20 Haziran'da ülkenin  güneybatısına yönelik operasyon başlatmıştı.

Birleşmiş Milletler yetkilileri, Dera'da 750 bin kişinin hayatından  endişe ettiklerini sık sık tekrarlıyor.

Ülkenin güneybatısındaki Dera ve Kuneytra illeri, Astana süreci  garantörleri Türkiye,İran ve Rusya'nın Mayıs 2017'de oluşturduğu 4 gerginliği  azaltma bölgesinden biriydi. Rusya, ABD ve Ürdün, 2 ay sonra Dera ve Kuneytra'yı  özel bir anlaşma kapsamına almıştı.

ABD de bölgede desteklediği muhaliflere yardımlarını kesmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!