Ürdün Dışişleri Bakanı: "Ürdün-Suriye sınırından hiçbir silah geçişi yok"

Moskova'da resmi bir ziyaret için bulunan Ürdün Dışişleri ve Göç İşleri Bakanı Eymen Safadi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı ortak basın toplantısında Ürdün-Suriye sınırında hiçbir geçişin olmadığını vurguladı.

Ürdün Dışişleri Bakanı: ''Ürdün-Suriye sınırından hiçbir silah geçişi yok''

Eymen Safadi, sınırın Suriye'ye insani yardım geçişi için bir köprü olduğunu söyledi. Suriye'de, Ürdün-Rusya-Amerikan arasında bölgede gerginliğin azaltılması görüşmelerinin bölgenin ortak menfaatine olduğunu kaydeden Safadi, "Suriye'de savaşın devam etmesinde hiç bir tarafın menfaat yoktur. Suriye'yi kaos ve terörizmden koruyacak bir çözüme ulaşmak için çabuk hareket etmek zorundayız" dedi.

Rusya ile her alanda ikili ilişkileri geliştirme konusunda kararlı olduklarını dile getiren Safadi, 'Kral 2. Abdullah'ın bölgede barışın kilit noktasını Kudüs'dür' dediğini aktardı.

Safadi, Filistin'de barışın temininin tek çözümü olarak gördüğü iki devletli çözüme verdiği destekten dolayı Lavrov'a teşekkür etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise yaptığı konuşmada, Suriye'de gerginliği azaltılmış bölgelerin çözüme gitmek için geçici bir durum olduğunu, buna teröristlerin faaliyetlerinin dahil olmadığını söyledi.

Rusya'dan Ürdün'e barışçıl atom enerjisi konusunda işbirliği teklifi

Lavrov, Atom enerjisinin barışçıl kullanımı için Ürdün'e işbirliği teklifinde bulundu. Lavrov, Kudüs'ün statükosunun korunmasında Ürdün'ün rolüne vurgu yaparak Kudüs'ün üç semavi dininin ortak şehri olarak kalması gerektiğini söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!