Ürdün'den şok açıklama! Reddettik

Ürdün, Suudi Arabistan'ın iç işlerine karışılmasını reddettiğini açıkladı.

Ürdün'den şok açıklama! Reddettik

Ürdün resmi ajansı PETRA'nın haberine göre, Hükümet Sözcüsü Cumane  Guneymat, yaptığı yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın kendi kanunları ile  yönetmeliklerini uygulama hakkına sahip olduğunu ve ülkesinin bu konuda Suudi Arabistan'ın yanında yer aldığını belirtti.

Ülkesinin, devletlerin egemenliğine ve iç işlerine müdahale etmeme  ilkesine saygı göstermesi gereken bölgesel ve uluslararası ilişkilere yönelik  sabit bir tutuma sahip olduğunu aktaran Guneymat,Suudi Arabistan'ın kendi ulusal  güvenliğini koruma konusunda hukuki ve egemenlik hakkı bulunduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan'ın halkın beklentilerini gerçekleştirme konusundaki  reformlarından övgüyle söz eden Guneymat, ülkesinin, Suudi Arabistan'ın iç  işlerine karışılmasını reddettiğini dile getirdi.

Suudi Arabistan güvenlik makamlarının, bazı insan hakları  aktivistlerini gözaltına almasının ardından Kanada'dan yapılan açıklamalar, iki  ülke arasında diplomatik krize neden olmuştu.

Kanada'nın tutumunu "iç işlerine açık ve bariz bir müdahale" şeklinde  değerlendiren Suudi Arabistan dün Kanada'nın Riyad Büyükelçisini istenmeyen kişi  ilan ettiğini, ülkeyi terk etmesi için 24 saat süre verdiğini ve bu ülkeyle tüm  ticari ilişkileri dondurduğunu duyurmuş, ayrıca Kanada ile eğitim, burs ve  öğrenci değişimi programlarını da durdurduğunu açıklamıştı.

Riyad yönetimi, bu kapsamda aldığı kararlara ek olarak Suudi Arabistan  Hava Yollarının, 13 Ağustos'tan itibaren Kanada'nın Toronto kentine uçuşları  durduracağını ifade etmişti.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland ise Suudi Arabistan'ın,  büyükelçilerini sınır dışı etmesinden derin endişe duyduklarını belirtmişti.

ABD menşeli yayın kuruluşu Bloomberg'e göre, Suudi Arabistan'ın  2006'dan bu yana Kanada şirketlerindeki yatırımları, yaklaşık 6 milyar dolara  ulaşıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!