Ürdün'den İsrail'e protesto notası

Ürdün'ün, Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri nedeniyle İsrail'e protesto notası verdiği bildirildi.

Ürdün'den İsrail'e protesto notası

Ürdün resmi haber ajansı PETRA'nın haberine göre, Hükümet Sözcüsü  Muhammed el-Mumeni, yaptığı yazılı açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin, İsrail'in  Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarına işaret ederek, Tel Aviv'deki Amman  Büyükelçiliğinin protesto notasını İsrail Dışişleri Bakanlığına teslim ettiğini  aktardı.

Protesto notasıyla bu türden sorumsuz eylemlerin kınandığı ve bunlara  derhal son verilmesi gerektiğinin belirtildiğini vurgulayan Mumeni,  açıklamasında, "Polis korumasında çok sayıda radikal Yahudi yerleşimcinin bugün  Mescid-i Aksa'nın avlusuna baskın düzenlemesi gibi eylemlerle İsrail, Aksa'ya  yönelik ihlal ve provokasyonlarını sürdürüyor." ifadelerine yer verdi.

Mumeni, İsrail polisi eşliğinde radikal Yahudi yerleşimciler  tarafından düzenlenen kabul edilemez eylemlerle, mekanların kutsallığının  çiğnendiğine, dünyanın dört bir yanından gelerek ibadet edenlerin provoke  edildiğine dikkati çekerek, bu provokasyonların derhal durdurulması, tarihi  yapının korunması ve iki ülke arasında varılan anlaşmaya göre Ürdün'ün Doğu  Kudüs'teki koruyucu rolüne saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Yüzlerce radikal Yahudi, İsrail polisi eşliğinde bu sabah Mescid-i  Aksa'nın avlusuna girmişti. Burada provokatif davranışlar sergileyen fanatik  Yahudileri engelleme girişiminde bulunan Aksa muhafızları ise İsrail polisinin  saldırısına maruz kalmıştı.

İsrail'de "Heykel Örgütleri" adıyla bilinen fanatik ve aşırıcı grup,  geçen salı günü Yahudilere, Mescid-i Aksa'ya "toplu baskın" çağrısı yapmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!