Ürdün'de Kral'a "hükümeti azletme" çağrısı

Ürdün'de parlamentonun birinci kanadı Temsilciler Meclisinden 43 milletvekili, Kral 2. Abdullah'a tartışmalı vergi yasası nedeniyle hükümeti azletme çağrısında bulundu.

Ürdün'de Kral'a ''hükümeti azletme'' çağrısı

Milletvekili Sadah el-Habaşine, yaptığı açıklamada  kendisinin de içinde olduğu 43 milletvekilinin tartışmalı vergi yasası nedeniyle  Kral 2. Abdullah'a bir mesaj gönderdiğini ve Hani el-Mulki hükümetini azletme  çağrısında bulunduğunu belirtti.

Hükümetin haksız kararlarının halkın parlamentoya olan güvenini yok  ettiğini ifade eden Habaşine, "Meclis, halk nazarında kaybettiği onurunu geri  kazanmaya çalışıyor." dedi.

Meclisten olağanüstü oturum talebi

Öte yandan Ürdün Temsilciler Meclisi Başkanı Atıf et-Taravine, şu an  anayasal tatilde olan meclisin gelir vergisi yasasında değişiklikleri görüşmek  üzere Kral Abdullah'tan olağanüstü oturum izni isteyeceğini belirtti.

Taravine, yaptığı yazılı açıklamada meclisin tartışmalı vergi  yasasında değişiklik yapılmasını istediğini, hükümetin kapsamlı bir diyalog  gerçekleşmeden karar almada acele etmesi nedeniyle ülkede protestoların fitilinin  ateşlendiğini aktardı.

Ürdün yasalarına göre milletvekillerinin mutlak çoğunluğunun istemesi  ve dilekçe vermesi halinde Kral'ın tatilde olan meclisi olağanüstü toplanmaya  çağırdığını hatırlatan Taravine, "Milletvekillerinin çoğunluğu fiili olarak  harekete geçmeye başladı. Meclis Daimi Ofisi'ne en kısa zamanda olağanüstü  toplanmak için Kral'dan izin alma çağrısı yapıldı." ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Bakanlar Kurulu 21 Mayıs'ta tartışmalı vergi yasasını onaylamış ve  yasa onaylanması için parlamentonun birinci kanadı Temsilciler Meclisine sevk  edilmişti.

Ürdün'de bir yasanın yürürlüğe girmesi için parlamentonun Senato ve  Temsilciler Meclisi'nden oluşan iki kanadında da tartışılıp onaylanması  gerekiyor. Kraliyet kararnamesi çıkması için daha sonra Kral'a sevk edilen yasa,  resmi gazetede yayınlanmasından bir ay sonra da yürürlüğe giriyor.

Ülkede IMF'nin diktesi olarak görülen "gelir vergisi kanun tasarısının  onaylanması" birçok kesim tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Kral Abdullah da ülkede tepkilere ve gösterilere neden olan vergi  yasası konusunda, hükümeti ve meclisi uzlaşmaya çağırmıştı.

Başkent Amman'ın yanı sıra İrbid, Tafila, El-Kerak, Er-Remse ve Maan  kentlerinde de vergi yasasını protesto için gösteriler yapılmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!