Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki istifa etti

Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki istifasını Kral Abdullah'a sundu. Başbakanın istifası hükümetin tartışmalı vergi yasasına karşı ülkenin son yıllarda gördüğü en geniş katılımlı protesto gösterilerinin ardından geldi.

Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki istifa etti

Ürdün'de hükümetin tartışmalı vergi yasasına karşı ülkenin son yıllarda gördüğü en geniş katılımlı protesto gösterilerinin yaşanmasının ardından Başbakan Hani el-Mulki istifasını Kral Abdullah'a sundu.

Reuters'in resmi bir yetkiliden aktardığına göre Kral Abdullah, Ömer el Rezzaz'dan yeni hükümeti kurmasını istedi.

Eski bir Dünya Bankası ekonomisti olan Rezzaz, Mulki'nin hükümetinde Eğitim Bakanı olarak da görev yapmıştı.

NE OLMUŞTU?

Bakanlar Kurulu'nun 21 Mayıs'ta tartışmalı 'gelir vergisi kanun tasarısının onaylanması' birçok kesim tarafından IMF'nin diktesi olarak görülmüş ve tepkiyle karşılanmıştı.

Kral Abdullah dülkede tepkilere ve gösterilere neden olan vergi yasası konusunda, hükümeti ve meclisi uzlaşmaya çağırmıştı.

Pazar günü başkent Amman'da ve diğer kentlerde binlerce Ürdünlü sokağa çıkarak kararı protesto etmişti.

Emniyet Müdürü Tümgeneral Fadıl el Hamud güvenlik güçlerinin protestolarda 60 kişiyi gözaltına aldığını ve çıkan olaylarda 43 güvenlik mensubunun yaralandığını duyurmuştu.

Hükümetin bu yılın başında IMF direktifleri doğrultusunda genel satış vergisini yükseltmesi ve ekmek sübvansiyonlarını durdurması kamuoyunun tepkisini çeken diğer adımlar olmuştu.

Son adım nedniyle on binlerce üyesi olan özel ve kamu sektörü sendikaları da çarşamba günü genel grev çağrısında  bulunmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!