Ünlü yurt yıkılıyor!

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, İstanbul Maçka'da bulunan Abdi İpekçi Yurdu'nu yıkıp, yerine yenisini yapacak. Yeni yurt binası için 5 aralıkta ihale yapılacak. Yurdun iki yılda tamamlanması planlandı.

Ünlü yurt yıkılıyor!

Üniversitede okumak için Anadolu'dan İstanbul'a gelen gençlerin pek çoğunun kaldığı ve hafızalarına yer etmiş olan ünlü Abdi İpekçi Öğrenci yurdu yıkılacak. 1970'li yılların sonlarına doğru yapılan yurt binası geçen zaman içinde bir çok kez tadilat görmüştü. Yaklaşık bin kişilik kapasitesi bulunan mevcut binanın yerine yapılacak yeni yurdun kapasitesi 2 bin kişilik olacak.

Kredi Yurtlar Kurumu'nun, " İstanbul 2000 Kişilik Öğrenci Yurdu Yapım İşi" adı altında açtığı ihale 5 Aralık 2018 tarihinde yapılacak. İhale şartnamesinde yer alan bilgilere göre yapılacak olan yeni yurt, yer teslimi yapıldıktan sonra 750 günde tamamlanacak. İTÜ Maçka Kampüsü'nün arka tarafında kalan yurdun arsa büyüklüğü 9 bin 202 metrekare. Buraya iki adet yurt binası, 2 adet sosyal tesis ve giriş kontrol binası yapılacak. Toplam inşaat alanı yaklaşık 46 bin metrekare olacak. İhale dosyasında yer alan projelere göre yurt binaları, bodrum katlarla birlikte 13 ve 14 kat olacak. Mevcut yurt binaları, yapım ihalesini alacak olan firma tarafından yapılacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!