Üniversiteler de patent alabilecek

Bakan Ergün, Patent Kanunu'nda değişikliğe giderek üniversitelerin de kurumsal patent başvuru yapmasını sağlayacaklarını bildirdi.

Üniversiteler de patent alabilecek

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (SUNUM) gerçekleştirilen ''İşletim Modeli, Sektörel Katılım, Erken sonuçlar'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, merkezin üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek adına önemli bir rol model olduğunu ve tüm karar alıcılar için ilham kaynağı niteliği taşıdığını vurguladı.
Yapılan araştırmalara göre, 2004 yılında nanoteknoloji ürünlerinin pazar payı 13 milyar dolar iken, bu rakamın 2014 yılında 2,5 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğine dikkati çeken Ergün, ''Dolayısıyla, böyle büyük ve hala yüksek büyüme potansiyeli olan bir alana yapılacak yatırımların her zaman yanında olmak, içinde olmak lazım. Zira bu alandan atacağımız her adım, diğer sektörlerimizin gelişimine de büyük ivme kazandıracaktır'' diye konuştu.
Üniversitelerde yenilikçilik ve girişimcilik endeksleri oluşturacağız, patent sayısı ve buluş gibi özellikleri akademik yükselme kriterleri arasına alacağız. Patent Kanunu'nda değişikliğe giderek üniversitelerin de kurumsal patent başvuru yapmasını sağlayacağız. Üniversitelerimiz bünyesinde kurulacak Teknoloji Transfer Ofisleri'ne patent lisanslama rolü de vereceğiz ve böylece üniversitelerin patent geliri elde etmelerini sağlayacağız.''
İlk olarak nanoteknoloji, gıda ve enerji gibi öncelikli alanlarda yapılacak doktora çalışmalarına özel bir burs programı uygulayacaklarını kaydeden Ergün, benzer şekilde, sanayicilerin ihtiyaçlarına yönelik yapılan doktora çalışmalarına özel bir destek programıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!