Üniversitede sayman vurgunu

Döner sermayede çalışan memur, kardeşi ile kurduğu paravan şirket üzerinden Dicle Üniversitesi'ni 1 milyon 38 bin lira dolandırdı. Vurgun parasıyla kendilerine lüks bir yaşam kuran iki kardeş, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Üniversitede sayman vurgunu

 


Diyarbakır, Dicle Üniversitesi, bir memurun milyonluk vurgunuyla çalkalanıyor.  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, Sur Kaymakamlığı Mal Müdürlüğü'nde geçen yıl çalırken, geçici görevle Dicle Üniversitesi Döner Sermaye Saymanlık Müdürlüğü'ne geçiş yapan M.G'nin zimmetine para geçirdiği ve mal varlığının 2 kat artığına dair ihbar üzerine harekete geçti. M.G'yi teknik ve fiziki takibe alan polis, üniversitesinin döner sermaye kurum kullanıcı şifresini ele geçiren M.G'nin, kardeşi ve bir arkadaşı ile paravan şirket kurup ihale alınmış gibi göstererek 8 ayrı işlem yaptığını tespit etti. Soruşturmayı genişleten polis, 3 kişinin üniversiteyi 1 milyon 38 bin 250 lira dolandırdığını belirledi.

Harekete geçen polis, önce M.G'nin kardeşi M.G. ve arkadaşı N.D'yi gözaltına aldı. Polis ardından, kurum şifresini ele geçirerek dolandırıcılık yaptığı iddia edilen M.G'nin evine baskın düzenlendi. Polisi karşısında gören M.G, ruhsatsız tabancasıyla polise teslim olmamak için direndi.

Mal varlıklarına el konuldu

Yakalanacağını anlayan M.G, polisin elinden silahı almaya çalıştığı sırada tabancayla kendini vurdu. Ağzından yaralanan ve hastaneye kaldırılırak tedavisi yapılan M.G, kardeşi ve arkadaşı, çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi. Dicle Üniversitesi Döner Sermaye Müdürlüğünü sahte belgelerle kurduğu paravan şirketlerle 1 milyon 38 bin 250 lira dolandıran M.G'nin bu paraları kardeşi ve arkadaşanın hesaplarına aktardığı ve bu paralar ile kendilerine lüks evler ve otomobiller aldıkları tespit edildi. Mahkeme, 3 kişinin mal varlıklarına el koydu.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!