Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Üniversitede medeni hal tartışması

İstanbul Üniversitesi 20 Aralık'taki rektörlük seçimine hazırlanıyor. Kulisler hareketli. 4 Tıpçı'dan sonra Kulak Burun Boğaz uzmanı Prof. Dr. Harun Cansız (53) da göreve talip. 2 yıl önce YÖK üyeliğine atanan Cansız'ın adaylığı 'medeni hal' tartışması da başlattı.

Üniversitede medeni hal tartışması

 

Çünkü evli olan Prof. Dr. Cansız'ın 8 yıldır süren bir ilişkisi daha var. Resmi eş tıp doktoru G.A., imam nikahlı eş ise 2004'te başörtüsü mağduru olan eski bir öğrenci. Cansız'ın her iki kadından da 2'şer çocuğu bulunuyor.

İddiaya göre Prof. Dr. Cansız, resmi eşinden yaşadığı ilişkiyi önceleri gizledi. Zamanla arkadaş çevresi eşine durumu anlattı. Prof. Dr. Cansız 2 yıl önce, 'Konu ailevi mesele. Boşanamıyorum, ne yapayım' demişti. Akşam gazetesinden Bülent Şanlıkan'ın haberine göre seçim sürecinde durumun gündeme gelmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Cansız, bilimsel çalışmalarıyla anılmak istendiğini söylüyor.

SLOGAN: DEĞİŞİM

CansIz, çalışmalara hızlı başladı. Seçim sloganı 'Değişim iyi gelecek'. Adaylığıyla ilgili öğretim üyelerine atılan 'Selamün Aleyküm' diye başlayan mail şöyle: Rektörlük seçimlerinde Prof.Dr. Harun Cansız geniş katılımlı, uzun soluklu istişarelerin sonucunda dindar, muhafazakar-milliyetçi çizgideki kitleyi temsilen aday olmuştur. Hürmet ve Muhabbetle.

HEDEF İLK 50

Cansız, kampanyasında twitter'ı da kullanıyor. 'İstanbul Üniversitesi hem eğitim ve araştırma, hem inovasyonda öncü olmalı', 'Dünyanın ilk 500 değil ilk 50 üniversitesi arasına girmemesi için sebep yok', 'Ailelerimizin, ülkemizin ve üniversitemizin üzerimizdeki emeklerine bir karşılık verelim istiyorum', 'Demokratik, katılımcı, özgür, sorgulayan bir üniversite dileklerimle' şeklinde mesajları var. Cansız, bilimsel kişiliğinin yanı sıra sosyal alandaki etkinlikleriyle de tanınıyor.

Uluslararası yayınları var

Cansız 1959 Trabzon Maçka doğumlu. Tıp eğitimini 1983'de tamamladı. 1986'da Adli Tıp Kurumu'nda görev yaptı. 1992'de İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Uzman Doktor olarak çalışmaya başladı. 1997'de doçent, 2004'de profesör oldu. Ulusal dergilerde 45, uluslararası dergilerde ise yayınlanmış 50 yayını bulunuyor.

KAYNAK:VATAN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!