Üniversite adaylarına YKS provası

YKS'ye 1 aydan az bir süre kala gerçek sınavı aratmayan, adayların adlarına düzenlenmiş optikleriyle, üniversite sıralarında, tüm sınav kuralları dikkate alınarak yapılan deneme sınavıyla öğrenciler ter dökerken, aileleri de dışarıda onları bekledi.

Üniversite adaylarına YKS provası

Türkiye genelinde binlerce öğrenci Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesinde, "Gerçek Mekan Gerçek Sınav" adı verilen deneme sınavında ter döktü. Sınav Eğitim Kurumları'nın Türkiye genelinde düzenlediği ve 60 bin öğrencinin katıldığı sınav, İzmir'de de Dokuz Eylül Üniversitesi(DEÜ) Tınaztepe Yerleşkesinde yapıldı. 3 binin üzerinde öğrencinin katıldığı sınavda, ÖSYM'nin üniversiteye giriş sınavında uyguladığı tüm kurallar geçerliyken, öğrenciler birinci gün Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve ikinci gün de Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavlarında kendilerini deneme imkânı buldu.

ÜZERLERİ TEK TEK ARANDI, KİMLİĞİ OLMAYANLAR ALINMADI

Öğrencilerin birebir sınav ortamını yaşamalarını ve gerçek sınavda hata yapmalarını önlemek amacıyla özel önlemler alındı. Öğrencilerin tek tek üstleri aranarak girdikleri sınavda kimliği olmayan öğrenciler sınava alınmazken, oturma sıraları da tıpkı YKS'de olduğu gibi önceden belirlenmiş kişiye ait optik formların bulunduğu sıraya göre dizildi. Sınavda cep telefonu, saat, çanta ve elektronik araç gereçlerin girişine izin verilmedi. Kimliği ve sınava giriş belgesi olmayan öğrenciler de sınava alınmadı. Kuralların önceden öğrencilere iletilmesi nedeniyle birçok öğrenci gerçek sınav provasına zamanında gelmek için büyük uğraş verdi. Aileler de sınava giren çocuklarını adeta üniversite sınavına girmiş gibi heyecanla bekledi.

'GERÇEK SINAV PROVASI'

İzmir Sınav Eğitim Kurumları Kurucusu İlker Sümer, uygulamanın üniversiteye giriş sınavı öncesinde iyi bir prova olduğunu söyledi. Öğrencilerin gerçek bir sınav atmosferi yaşadığını anlatan Sümer, "Kurum olarak yıllardır uyguladığımız bir çalışma, YKS öncesi 'Gerçek mekan gerçek sınav' adıyla sınav provası yapıyoruz. Gerçek sınavda olan her şey birebir uygulanıyor. Zamanında gelmeyen öğrenciler, kimliksiz gelen öğrenciler sınava alınmadı. Biz bu uygulamayı aslında çocuklara bir ders niteliği taşısın diye yapıyoruz. Bu sayede edindikleri tecrübeyle öğrenciler, bir senelik hazırlanma süreçlerini daha net bir sonuca kavuşturmanın farkına varabiliyorlar. Sınava bir ay var, bu sayede adaylar bu sınavdan aldıkları dersle, gerçek sınavda ne yapmaları gerektiğini öğrenmiş olacaklar" dedi.

AİLELER DIŞARIDA BEKLEDİ

Öğrenciler içeride ter dökerken, aileler de tıpkı YKS'de olduğu gibi dışarıda çocuklarını bekledi. Aylarca sınava hazırlanan çocuklarına destek için dışarıda bekleyen aileler şunları söyledi:
"İnşallah iyi geçer. Deneme sınavı olması iyi, gerçek sınav için antrenman gibi olmuş oluyor. Çocuklarımız neyin nasıl olduğunu görüyorlar. Biz onlardan daha çok heyecanlıyız. Böyle bir sınavın olması çok iyi oldu. Biz de onlara nasıl yardımcı ve destek olabileceğimizi görüyoruz. Belki biz de onlar gibi eksiklerimizi gideriyoruz. Çocuklarımızdan fazla bizler stres yaşıyoruz. Onlar orada biz burada bekliyoruz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!