Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

UNESCO, Tuz Gölü'nü açıkladı

UNESCO Dünya Doğal Miras Alanları geçici listesine kabul edilen Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi'nin (ÖÇKB) 20 yıllık vizyonu "çevre bilincine sahip, mutlu insanların yaşadığı, potansiyelini koruyarak kullanan dünyaca tanınmış bölge" olarak belirlendi.

UNESCO, Tuz Gölü'nü açıkladı


 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün Tuz Gölü ÖÇKB Yönetim Planı Hazırlama Projesi, dünya mirası olmaya aday Tuz Gölü'nün 20 yıllık vizyonunu ortaya koyuyor.

Bakanlar Kurulu kararıyla 2000 yılında ÖÇKB ilan edilen Tuz Gölü, sahip olduğu doğal değerlerin yanında tarım, hayvancılık, tuz işletmeciliği gibi etkinliklerle insan kullanımının yoğun olduğu bölge özelliği taşıyor.

Bu kapsamda, Tuz Gölü ÖÇK bölgesinde mevcut sosyal, ekonomik, yasal, ekolojik ve hidrolojik şartları inceleyerek, akılcı kaynak oluşturmak üzere yapılan yönetim planı hazırlama çalışması kapsamında, bölgede yetki ve sorumlulukları olan kamu kurum ve kuruluşları ile yerel sivil toplum örgütleri işbirliğiyle 5 paydaş toplantısı yapıldı.

Toplantılar sonucunda, bölgenin vizyon tasarımı gerçekleştirildi. Belirlenen vizyon çerçevesinde, gölün uzun vadeli temel stratejileri ile 5 yıllık yönetime esas amaç ve hedefleri detaylı şekilde tespit edildi.

BÖLGEDEKİ EKONOMİK FAALİYETLER DOĞA EKSENİNDE GELİŞTİRİLECEK

Tuz Gölü ÖÇKB'nin 20 yıllık vizyonu, "çevre bilincine sahip, mutlu insanların yaşadığı, potansiyelini koruyarak kullanan dünyaca tanınmış Özel Çevre Koruma Bölgesi olmak" şeklinde belirlendi.

Yönetim planı kapsamında saptanan 6 ideal hedef ise şöyle:

"Biyolojik çeşitliliği ve ekosistem hizmetlerini korumak, su kaynaklarının tüm sektörlerde etkin kullanımını sağlamak, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde sürdürülebilirliği sağlamak, bölgedeki ekonomik faaliyetleri doğa ekseninde geliştirmek, sürdürülebilir turizmi geliştirmek, Tuz Gölü ÖÇKB'yi etkin yönetmek."

KORUNAN ALAN NEDİR?

Korunan alan, uzun dönemli ekosistem hizmetleri ve kültürel değerleriyle doğa koruma hedeflerine erişmek için belirlenmiş, tahsis edilmiş, yasal ve diğer etkin araçlar aracılığıyla yönetilen ve belirgin şekilde coğrafi olarak tanımlanmış bölgeyi kapsıyor.

Korunan alan yönetim planları ise mevcut durumu korumak ve hedeflenen ideale ulaşmak, ekosistem ilişkilerini ve insan kullanımlarını düzenleyerek kaynak değerlerini akılcı kullanmak ve doğal yaşamın devamlılığını sağlamak amacıyla yapılıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!