UNESCO'dan Mescid-i Aksa kararı

Filistin Yönetimi ve Hamas, UNESCO'nun Mescid'i Aksa'ya ilişkin kararını memnuniyetle karşıladı.

UNESCO'dan Mescid-i Aksa kararı

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün  (UNESCO), Mescid-i Aksa'nın Musevilikle bağına ilişkin herhangi bir ibarenin  bulunmadığı kararı onaylaması, FilistinYönetimi ve Hamas tarafından memnuniyetle  karşılandı. 

Filistin hükümet sözcüsü Yusuf el-Mahmud yaptığı yazılı açıklamada,  UNESCO'nun Mescid'i Aksa'ya ilişkin kararının, "İsrail'in işgal ve Kudüs kentine  ait gerçek ve doğal simgelerini değiştirmeye yönelik politikalarına kınama  niteliğini taşıdığını" kaydetti.

Söz konusu kararı memnuniyetle karşılayan Mahmud, "İsrail işgalinin  sona ermesi ve bölgede barışın sağlanmasına katkısı olan 1967 sınırları üzerinde  başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulması için" uluslararası topluma  harekete geçme çağrısı yaptı.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri de karara ilişkin yaptığı yazılı  açıklamada,UNESCO'nun kararının memnuniyetle karşılandığı ifade edilerek,  "Bizler (bu kararı)  Filistin meselesi için zafer ve İsrail'in iddialarına  yalanlama olarak gördüğümüz gibi, İsrail'in UNESCO'yu bu karardan vazgeçirmek  için harcadığı tüm çabaları da boşa çıkardığını görüyoruz." ifadelerini kullandı.

UNESCO Yürütme Kurulu, Dışişleri Komisyonunun Mescid-i Aksa'yla ilgili  aldığı ve bu kutsal yerin Musevilikle bağına ilişkin herhangi bir ibarenin  bulunmadığı kararını onaylamıştı.

 UNESCO Dışişleri Komisyonu'na sunulan karar tasarısı, 6'ya karşılık 24  oyla kabul edilmişti. 26 üye çekimser kalırken, iki üye oylamaya katılmamıştı.  İsrail'in tepkiyle karşıladığı karar için Fransa çekimser oy kullanırken, ABD,  Almanya ve İngiltere "hayır" oyu kullanan ülkeler arasında yer almıştı.

İsrail, Dışişleri Komisyonunun kararına tepki olarak UNESCO ile tüm  ilişkilerini cuma günü dondurmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!