Umut, Türk geninde

Dünyaca ünlü gen bilimci ve kanser uzmanı Mary-Claire King, "Türkiye'de büyük aileler var. Pek çok hastalığın tedavisinde Türk gen yapısı uygun. Türkler, genetik olarak muazzam bir kaynak" dedi.

Umut, Türk geninde

Meme ve yumurtalık kanserine yol açan geni bularak kanser tedavisinde bir çığır açan dünyaca ünlü gen bilimci Prof. Mary-Claire King, Türkiye'nin insan genetiğinin incelenmesinde büyük bir veri kaynağı sağladığını söyledi. 16 farklı üniversiteden fahri doktorası bulunan King, TÜBİTAK'ı ziyaret etti. King, genlerden kaynaklanan birçok hastalık bulunduğuna dikkat çekerek, "Dünyanın birçok ülkesindeki ailelere baktığımızda geçmişlerinin olmadığını, dağıldıklarını, küçüldüklerini görüyoruz.

Ancak Türkiye'dekiler öyle değil. Çok büyük aileler var. Genetik olarak muazzam bir kaynak. Hastalıkların kaynağını tanımamızda bize ışık olacak. Biz de bununla ilgili Türkiye'de çalışmalar yapıyoruz" dedi. King, ayrıca, işitme kaybından sorumlu genlerin Türkiye'de tanımlandığına da dikkat çekti. King, Türkiye'de sigara içen birey sayısının oldukça azaldığına dikkat çekerek, "Bu kanser riskini önemli ölçüde azaltır. Türkiye'de birşey daha fark ettim, obezite Amerika'ya göre çok daha az. Egzersiz yapma ve sağlıklı beslenme kombinasyonu kanserden korunmaya çok yardımcı oluyor. Ayrıca buradaki çoğu insan alkol tüketmiyor. Sonuç olarak oldukça sağlıklı bir hayat süren topluluk var" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!