Umut Menekşelerine Emine Erdoğan desteği

Baaşbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Nijer seyahati sırasında bölgede yardım faaliyetleri gerçekleştiren Yeryüzü Doktorları ile birlikte Niamey Fistül Merkezi'ni ziyaret etti. Afrika'da kadınlarda yaygın olarak görülen ve toplumdan dışlanmalarına neden olan "fistül hastalığı" hakkında Yeryüzü Doktorları'ndan bilgi alan Emine Erdoğan, fistül hastası kadınları tedavi ederek topluma tekrar kazandıran 'Umut Menekşeleri Projes'ini destekleme sözü verdi.

Umut Menekşelerine Emine Erdoğan desteği

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika seyahatinin ilk durağı olan Gabon'un ardından berberindeki heyetle Nijer'e ziyaret gerçekleştirdi. Başbakan, Nijer'de sağlık alanında yardım faaliyetleri yürüten Yeryüzü Doktorları ekibi ile Niamey Fistül Merkezi'ni de ziyaret etti. Başbakan ve eşi Emine Erdoğan, Yeryüzü Doktorları'nın fistül hastalarına yönelik 'Umut Menekşeleri Projesi'ne yakın ilgi göstererek projenin destekçisi olacaklarını belirtti. Afrikalı kadınlar tarafından "Ölümden önceki azap" olarak anılan Fistül hastalığı, kırsal alanda ve çöllerde yaşayan Afrikalı kadınlarda, çok küçük yaşlarda ve sağlıksız şartlarda doğum yapma nedeniyle ortaya çıkıyor. Fistüller kadınlarda sürekli idrar kaçırmaya ve oluşan yoğun koku nedeniyle kadının sosyal ortamdan dışlanmasına neden oluyor.

Yeryüzü Doktorları, yalnızca ileri cerrahi müdahale ile tedavi edilebilen bu sorunun çözümü için proje başlattı. Proje kapsamında maddi ve tıbbi yardımlarını sürdüren Yeryüzü Doktorları'nın eliyle bugüne kadar 100'e yakın Nijerli fistül hastası şifaya kavuştu. Ayrıca ameliyatlar esnasında yerel tıp görevlilerine de fistül ameliyatları ile ilgili eğitim verdi.

Nijer'de Niamey Fistül Merkezi'ne yapılan ziyarette, fistül hastası kadınların dramından etkilenen Emine Erdoğan, görüştüğü hastalara "Buraya siziz için geldik" dedi. Afrikalı kadınların dramına dikkat çekerek bu konuda elinden gelen tüm yardımı vereceğini belirten Emine Erdoğan, Yeryüzü Doktorları'nın fistül hastası kadınların tedavisini hedefleyen "Umut Menekşeleri" projesine de destek vereceğini söyledi.

Niamey Fistül Merkezi'ne Emine Erdoğan'la birlikte ziyarette bulunan Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Havva Sula, şöyle dedi:

"13 milyon nüfuslu Nijer'de 100 binden fazla kadın 'fistül' hastalığı ile yaşıyor. Fistül Nijerli anneleri acılarla dolu bir yaşama mahkum ediyor, hastalık sebebiyle kadınlar toplumdan tecrit ediliyor. Bu ziyaret vesilesiyle 'Umut Menekşeleri' projesi kapsamında fistül hastalığını önleyici yöntemler konusunda görüşmelerde bulunduk. Emine Erdoğan ve Nijer Devlet Başkanı'nın eşi Dr Malika Issoufou'nun da desteğiyle "Umut Menekşeleri" ile bölgedeki sağlık hizmetlerini iyileştirmeyi ve bölgede var olan sağlık merkezlerinde kapasite artırıcı çalışmalar yapmayı sürdüreceğiz."
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!