Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Umre yolcuları Atatürk Havalimanı'nda perişan oldu

TÜRKİYE üzerinden umreye gitmek isteyen Türk kökenli Almanya ve Belçika vatandaşları, refakatçileri İstanbul'a gelemeyince Atatürk Havalimanı'nda perişan oldu.

Umre yolcuları Atatürk Havalimanı'nda perişan oldu

İddialara göre, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) organizasyonu tarafından umre yolculuğuna refakatçi olarak katılacak Türk kökenli Alman ve Belçika vatandaşlarına Suudi Arabistan konsoloslukları tarafından çeşitli nedenlerle vize verilmedi. Organizasyon bozukluğunun da eklendiği süreçte bu kişiler,  İstanbul'a gelemedi.  Refakatçisi olmadan İstanbul'a gelen yüzlerce kadın umreci, Atatürk Havalimanı'nda beklemeye başladı.

Kadın umreciler, hiç tanımadıkları kişilerin de kendilerine 'refakatçi' olarak yazıldığını belirterek, organizasyonu yapan şirketi eleştirdiler.  Atatürk Havalimanı'nda  Almanya'dan gelecek refakatçisini bekleyen Gülcan Ersoy, "Organizasyon yapan şirket, 'Refakatçiniz olmasa bile biz buluruz' diyerek bizi yola çıkardı. Buraya geldik ancak refakatçimiz yok. Refakatçilere de ayrıca vize verilmemiş. Bu arada tanımadığımız kişiler bize refakatçi olarak sunulmuş.  Almanya'nın öbür ucundan tanımadığımız insanlar bunlar. Bazılarımızın annesi, babası, kızları refakatçisi  olduğu için Cidde'ye gidebildi. Bazıları Almanya'ya geri döndü. 15-16 yaşındaki kızlar tek başına Almanya'ya gitti. Hiçbir şey yapılmıyor. Kaç gündür buradayız" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!