'Uludere Raporu'nda çarpıcı ifade

Uludere Raporunda yer alan 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı'nın sözleri, bombardıman öncesi grubun 'Sivil olup olmadıkları'nın sorulmadığını açıkça ortaya koydu

'Uludere Raporu'nda çarpıcı ifade

TBMM Uludere Alt Komisyonu, hazırladığı raporunda korucuların da kaçakçılık yaptığı bilgisine yer verirken, 34 kişinin 25 TL'lik kazanç için canlarından olduğunu kaydetti.
Raporda, Gülyazı Köyü Muhtarı'nın, olaydan önce sınır civarında tehlikeli bir durum sözkonusu olduğu, korucuların kendisini arayarak sınırı geçmemeleri ve kaçacağı gitmemeleri hususunda uyardıkları ifadesi yer aldı.

Oğlunu elleriyle çıkardı
Raporda Gülyazı Muhtar Vekili'nin bombalama sonrasında olay yerine gittiğinde çocukların kol, bacak ve kafalarının olmadığını gördükleri açıklaması yer aldı. İnsanların çocuklarını parçalanmış cesetler nedeniyle ancak elbiselerinden tanıyabildiklerini belirten Muhtar vekili, "çocuklar bombanın etkisiyle toprağın altında kalmıştı, cesetleri sabaha kadar ellerimizle kazıyarak çıkardık. Oğlumu kendi ellerimle çıkardım. Oğlumu çıkarırken kafasının tamamen yok olduğunu gördüm. Sadece burnu kalmıştı. Kendisini elbisesinden tanıdım" dedi.
Rapor, bölgedeki ekonomik sıkıntı ve fakirlik gerçeğini de gözler önüne serdi. Raporda, köylülerin neden kaçakçılık yaptıklarını açıklarken, başka gelir kaynakları olmadığı vurgusu yaptığı kayda geçirildi. Raporda, köylüler kaçakçılıktan çok fazla gelir elde edemediklerini, 220 TL 'ye mazot alıp 270 TL'ye sattıklarını, sadece 50 TL karları olduğunu, çocuklarının da kendi akranlarıyla kişi başına 25 TL kazanmak amacıyla o gün kaçacağa gittiklerini ifade ettikleri belirtildi.

'Kader çizgisi'
23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı'nın olaya ilişkin rapora yansıyan değerlendirmesi ise, "Ben 6 aydır buradayım. İlk defa 40 - 50 katırla 40 - 50 kişinin kaçakçılığa gittiğini görüyoruz. Bakın ben Hakkari bölgesinde gördüm, 300 tane katır, 10 tane adam, 300 tane katır, 15 tane adam. Burada katır başına bir adam. İşte bu da şey. Yani ne diyeyim, tesadüfler öyle geliyor ki kader gizgisi burada birleşiyor" oldu.

'Şartlandık!'
23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı, komisyon üyelerinin, bölgeden geçenlerin sivil olduğunun köylülere sorulup sorulmadığı konusunda ise "bütün komutanlıklar o kadar terörist olduğuna şartlanmış ki, kimsenin aklına böyle bir soru sormak gelmiyor" ifadelerini kullandı.
Şırnak Valisi, ise "Şırnak İlindeki 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na mensup bir generalin atanması yerine, Jandarma Genel Komutanlığı'na mensup bir general atanması gerekli. Böylece hem koordinasyon daha iyi sağlanır hem de yetki ve görev karmaşası ortadan kalkar" dedi.
Raporda ilginç bir detay da yer alıyor. Köy korucusu olarak devletten maaş alan kişilerin kaçakçılık yaptığı raporda kayda geçirilirken "Kaçakçılar arasında geçici köy korucularının da bulunmasının, kaçakçılığın mecburiyet veya ihtiyaçtan ziyade bazı vatandaşlarca meslek haline getirildiğini gösterdiği anlaşılmıştır" denildi.


Uludere Raporu oylanacak
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, alt komisyonun hazırladığı Uludere Raporu'nu bu hafta görüşecek. Komisyon, bünyesindeki Uludere Alt Komisyonu'nun yaklaşık 15 aydır sürdürdüğü çalışmaların sonucunda hazırladığı 84 sayfalık raporu oylayacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!