Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Uludağ Üniversitesi'nden arge'ye dev bütçe

İş adamları ile bir araya gelen Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, Üniversitenin araştırma projeleri için 10 milyon TL'sinin olduğunu söyledi.

Uludağ Üniversitesi'nden arge'ye dev bütçe

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın aylık olağan meclis toplantısına konuk olan Dilek, sivil toplum örgütleri, sanayiciler ve kamu kuruluşlarıyla yakın ve sıcak ilişkiler kurmaya gayret ettiğini söyledi. Üniversitelerin temel görevlerinden birinin bilgi üretmek olduğunu söyleyen Dilek, "Üniversitelerin topluma sağladıkları fayda çoğaldıkça ve çeşitlendikçe toplum nezdinde itibarları artacak ve kesinlikle daha etkili ve dinamik kurumlar haline geleceklerdir. Ülkemizin ekonomik gelişiminde lokomotif görevini sanayi ve ticaret dünyasının oluşturduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Dolayısı ile sanayici ve işadamlarımız görevlerini yerine getirirken mutlaka Uludağ Üniversitesi'ni yanlarında hissetmeliler ve üniversitemizdeki beyin gücü ve olanaklardan faydalanmalıdırlar. Yönettiğimiz üniversitede kullanmakta olduğumuz kamu kaynağının siz değerli sanayici ve işadamlarımızın ödediği vergilerden geldiğini biliyoruz. Sorumlu bir yönetici olarak batılı ülkelerde olduğu gibi vergi verenlerin beklentilerini karşılamak ve üniversitemizde harcadığımız para ile toplum yararına hangi değerleri ürettiğimizin hesabını vermek durumundayız" dedi.
Uludağ Üniversitesi'nde yaklaşık 2 bin 300 akademisyenin görev yaptığını ifade eden Dilek, "Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Fonunda yaklaşık 10 milyon Lira var. Kurum dışından DPT, TÜBİTAK ve Avrupa Birliği Projeleri'nden sürekli artan bir maddi kaynak mevcuttur. Üniversitemizde, her birine milyonlarca liralık yatırımlar yapılarak kurulmuş onlarca laboratuar bulunmaktadır. Bu kaynaklar ülkemizin kalkınması adına kurumun öz kaynakları ve sizlerden alınan vergiler ile oluşturulmuştur. Hangi konuda sıkıntınız varsa bize gelin, araştırmacılarımız çözüm bulsun" diye konuştu.

Uludağ Üniversitesi'nden arge'ye dev bütçe Uludağ Üniversitesi'nden arge'ye dev bütçe Uludağ Üniversitesi'nden arge'ye dev bütçe
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!