Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Uludağ, her geçen gün fonksiyonunu yitiriyor

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Türkiye'nin değişik bölgelerinde hizmete giren yeni kış turizm merkezleri nedeniyle Uludağ'ın her geçen gün fonksiyonunu yitirdiği söyledi.

Uludağ, her geçen gün fonksiyonunu yitiriyor

Bursa Valisi Şahabettin Harput, ''Türkiye'de yeni oluşan Uludağ tipi yerler nedeniyle Uludağ'ın önemi her geçen gün azalıyor. Şimdi biz Uludağ'ı yeniden eski günlerin ötesine taşımanın mücadelesini veriyoruz'' dedi.
    

Vali Harput, ''Uludağ Milli Parkı 2012-2013 Kış Turizm Sezonuna Hazırlık Koordinasyon Toplantısı''ndaki konuşmasında, Uludağ'ın, Türkiye'nin en büyük kış spor merkezlerinden biri olması nedeniyle önemli bir değer olduğunu söyledi.
    

Uludağ ile ilgili sorunların aşılması için tüm kesimlere çağrıda bulunduğunu ifade eden Harput, ''Uludağ'ın popülaritesi, önceki yıllarda daha fazlaydı. Ancak son yıllarda Uludağ'da yaşanan sıkıntılar nedeniyle duraklama, hatta gerileme yaşadığını biliyoruz. Türkiye'de yeni oluşan Uludağ tipi yerler nedeniyle Uludağ'ın önemi her geçen gün azalıyor. Şimdi biz Uludağ'ı yeniden eski günlerin ötesine taşımanın mücadelesini veriyoruz. Konuştuğumuz pek çok şeyin halen gerçekleşemediğini üzülerek görüyoruz'' dedi.
    

Harput, Uludağ ile ilgili sorunların bir kısmının çözümü noktasında imar planlarının beklendiğini ve gerek birinci, gerekse İkinci Gelişim Bölgesi'nde planların tamamlandığını belirterek, ''Ancak yargı tarafından, yürütmenin durdurulması kararıyla önümüz tıkandı. Şimdi o yargı süreci devam ediyor. Maalesef bu nedenle birçok şey beklemede. Bursa'da Uludağ ile ilgili bir türlü konsensüs sağlanamıyor. Uludağ gibi bir hazinenin Bursa ve ülkemiz adına en iyi şekilde değerlendirilmesi için Bursa'da görev yapan herkes tarafından yapılan çalışmaların desteklenmesi gerekiyor'' diye konuştu.
    

Uludağ'ın 4 mevsim hizmet vermesinin en temel hedefleri olduğunu vurgulayan Harput, şunları kaydetti:
    

''Çok ciddi ulaşım sorunu vardı özellikle ikinci bölge ile birinci bölge arasında. Uludağ sahipsizdi. Şimdi hepsi bitti. Hiçbir sorun yaşanmıyor. Bu, önemli gelişmedir. Planlarla ilgili sıkıntılar yaşıyorduk. Bazı otellerin plana aykırı durumu vardı. Bunlar yıkıldı ve bu sorun da ortadan kalktı. Bu da önemli gelişmedir. Uludağ'da geçen seneden itibaren olmak üzere bazı oteller yazın da hizmet vermeye başladı, ancak 4 mevsim tümden bir hizmet hakim olmalıdır. Bu yönde adımlar atılmalıdır. Bu konuda çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.''
    

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürü Yahya Güngör de çalışmalarının devam ettiğini belirterek, ''Önemli projeleri hayata geçirmek için uğraşıyoruz. Yeni sezonda Uludağ'ın giriş kapısı yenilenecek. Ayrıca Sarıalan'da bir kır gazinosu yapacağız'' dedi.
    

Toplantıya, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!