Uludağ'da ekolojiyi yaşayarak öğreniyorlar

Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nin TUBİTAK sponsorluğunda bu yıl Uludağ Milli Parkı'nda beşincisini düzenlediği ekoloji kampı başladı.

Uludağ'da ekolojiyi yaşayarak öğreniyorlar

Bursa ve çevresinde ekoloji temelli doğa eğitimine Türkiye'nin değişik bölgelerinden 35 öğretmen ve tabiat meraklısı katılıyor. Uludağ Alkoçlar Otel'de 10 günlük kampa seçilenlerin büyük kısmını fen öğretmenleri oluşturuyor. Projenin yürütücüsü Prof. Dr. Hikmet Sami Yıldırımhan, bu yıl beşincisi düzenlenen programa 120 müracaat olduğunu, vazifelerine göre 35 kişiyi seçerek Uludağ'da toplandıklarını söyledi. Prof. Dr. Yıldırımhan, projenin maksadının, Uludağ'daki ekolojik sistemi, bulunduğumuz yerlerin jeomorfolojik özellikleri, çevresindeki insan etkileri ve kültürel yapısı ile birlikte hem saha araştırmaları, hem de akademik toplantılarla yakından tanıtmak olduğunu söyledi.
Türkiye'de TUBİTAK'ın 15 değişik bölgede düzenlediği bu tarz toplantılarda ekoloji ve çevre şuuru aşılandığını anlatan Yıldırımhan, "Bu programa otelimiz de destek oluyor, katılımcılardan sadece 50 lira gibi sembolik bir ücret alıyoruz. Bütün eğitim materyali, konaklama, ulaşım ve gezi masraflarını TUBİTAK karşılıyor. Bu toplantıyı fen okulları ve memurlara ait sitelerde paylaşıyoruz. Bu seneki akademik kampta 15'i fen öğretmeni olmak üzere, izci eğitmeni, kırsal bölge eğiticileri, araştırma görevlileri, kamu personeli gibi eko sistem ile yakından ilgilenen arkadaşlar yer alıyor. Tabiatta 2 milyona yakın canlı türü olduğunu biliyoruz. Bunların yüzde 42'sini böcekler oluşturuyor. Türlerin aşırı yok olması ile ortaya çıkan sıkıntıları tartışıyoruz" dedi.
"DEMİR YOLU 5 MİLYON GÜVERCİNİ YOK ETTİ, KENELERİ ÇOĞALTTI"
Eko sistemin korunması gerektiğine işaret eden Yıldırımhan, şunları söyledi:
"Amerika'da tren yolları yapılırken, meşe palamudu ile beslenen bir güvercin türünden 3-5 milyon hayvan yok oldu. O bölgede meşe palamutlarının fazlalığından fareler çoğaldı. Buna bağlı olarak kenelerin artması ile insanlarda şiddetli eklem ağrılarına yol açan bir hastalık ortaya çıktı. Köknar ve gürgenlerin gövdesine yerleşen ağaç kabuğu böceğinin dünyada orman yangınlarının 2 katından fazla ormanlara zarar verdiğini çok kimse bilmiyor. Bu böcekler, ağaç öz suyunu emerek 20 yılda 300 bin hektar ormanın kurumasına sebebiyet verdi. Yangınlarda ise 128 bin hektar alan kül oldu. Türkiye'nin de gündeminde olan çam kese böcekleri de fıstık ve kara çamları bitiriyor. Son yıllarda çam kese böceklerine karşı terminatör böcekleri laboratuvarda çoğaltılarak ormanlara salınıyor. Çam kese böceklerinin çoğalması ise yabani kuşların öldürülmesinden, azalmasından ve bahçelerde yapılan zirai mücadelen terminatör böceklerin azalmasından kaynaklanıyor. Türler arasında insan oğlunun çözemediği ilginç bağlantılar var. Eko sistemi insan oğlu bozduğunda zararları anlaşılıyor".
Uludağ'da 142-150 tür gündüz kelebeği olduğunu, ömürlerinin 1 ay kadar olduğunu anlatan Yıldırımhan, "Çiftleşip yumurtalarını bıraktıktan sonra ölüyorlar. Gece kelebeklerinin de bunun 3 katı olduğunu düşünüyoruz. Bu kelebekleri arazide gördük, inceledik. Sadece Uludağ'da ağustos ayında çıktığı düşünülen apollon kelebekleri için daha önce 100 mark ödeniyordu. Sonra bu kelebekler dünyanın başka yerlerinde de görülünce değeri kalmadı. Yine sosyal bir hayvan olan karıncaların ormandaki ölü hayvanları kısa sürede parçalayıp azot dengesini sağlamaları konusundaki ilginç mücadelelerine bizzat şahit olduk. Balı yenmeyen, ancak domates başta olmak üzere bitkilerin döllenmesini sağlayan 13 çeşit bambus arısı Uludağ'da barınıyor. Uludağ'da 10 santim üzerindeki boylarıyla sıkça görülen geyik böceklerine Japonlar çok kıymet veriyor, güç sembolü kabul ediyorlar. Uludağ'daki 10 günlük akademik kampta bütün bu araştırmaları paylaşıyoruz. Bir organizmanın ortadan kalkmasının hangi türlerin artmasına sebep olacağını ve ne gibi bir etki yapacağını kimse bilemiyor. Uludağ'ın göller bölgesinde de incelemelerimiz oldu. Jeoloji mühendisi bir arkadaşımızdan jeomorfolojik özelliklerini öğrendik. Uludağ'ın eteğindeki 6 asırlık Cumalıkızık'a da giderek, binaların tabiatla ne kadar uyumlu olduğunu inceleyeceğiz. Kestane ağaçları ve kerpiçle yapılan evlerin hem sıhhat açısından önemini, hem de dayanıklılığını göreceğiz" diye konuştu.
Kampta, Uludağ Üniversitesi öğretim üyeleri, Doç. Dr. Hülya Taş, Bursa Halk Kültürü, Doç. Dr. Nimet Korkmaz doğa sporları ve ilkyardım, Milli Park Müdürü Adnan Gençer, Milli Park Mevzuatı ve Doğa Turizmine Uygunluk, Prof. Dr. Muhlis Özkan, Biyolojik ve Ekolojik Kavrlar ve Doğa Eğitimi, Prof. Dr. Gürcan Güleryüz Uludağ'ın Folarıs ve Bitkileri Toplama ve Saklama Teknikleri, Doç. Dr. Şaban Güvenç Uludağ'ın Likenleri, Doç. Dr. Abdullah Tufan Uludağ'ın Jeomorfolojik Yapısı, Prof. Dr Hikmet Yıldırımhan, Uludağ'ın Faunası ve Hayvan Toplama ve Saklama Yöntemleri, Doç. Dr. Cem Ergül, Uludağ'ın Mantar Florası, Biyolog Ruhsar Çınar Uluabat Gölü ve Florası, Su Uçtu Şelalesi, Mimar Sevgen Perker, Cumalıkızık Köyü ve Mimarisi, Prof. Dr. Kamil Koç, Toprakta Yaşayan Eklembacaklılar ve Toprak Kesitleri, doktor Hüseyin H. Serdar Çevre Bilinci Oluşturmada Doğa'nın Önemi, Vatan Ercan, doğa turizmi hakkında sunumlar yapıyor.
Anadolu'nun 4 bir tarafından Uludağ'daki toplantıya katılanlar, akşamları da değişik faaliyetlere iştirak ediyor. Bu yılki temada ise, günlük yapılan inceleme ve eğitimler, 80 metre uzunluğundaki bir resmin parçaları olarak işleniyor. Zirve yürüyüşünden sonra bir katılımcının çizdiği Uludağ'ın zirvesinin üzerine basan bir ayak, yaşanan duyguları anlatması bakımından ilginç bir örnek oldu. Dünyanın en uzun resmi olarak Guienes kitabına girmeyi hedefleyen bu ilginç resim, Bursa'da Cemal Nadir Sergi Salonu'nda sonbaharda sergilenecek.

Uludağ'da ekolojiyi yaşayarak öğreniyorlar Uludağ'da ekolojiyi yaşayarak öğreniyorlar Uludağ'da ekolojiyi yaşayarak öğreniyorlar Uludağ'da ekolojiyi yaşayarak öğreniyorlar
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!