ULUDAĞ'DA 20 KİLOMETRELİK ALAÇAM PİSTLERİ KAYAKÇILARA AÇILIYOR

Bursa Valisi Şahabettin Harput, kış turizminin gözbebeği Uludağ'ın doğu yamaçlarındaki Alaçam bölgesinde 20 kilometreyi aşkın kayak pistlerinin açılabilmesi için bakanlığı yeni telesiyejler kurma konusunda kararlı olduğunu açıkladı. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile görüştüğünü belirten Vali Harput, Bakan'ın Uludağ'daki sıkıntıların çözülmesi için ilk etapta 25 milyon liralık bütçe aktararak, çalışmalarda para sıkıntısının yaşanmaması için talimat verdiğini bildirdi.

ULUDAĞ'DA 20 KİLOMETRELİK ALAÇAM PİSTLERİ KAYAKÇILARA AÇILIYOR

 İran'ın ardından 23-27 Ocak tarihleri arasında 31 kişilik heyetle Almanya'nın Hessen eyaletine çıkartma yapacak olan Vali, basın mensuplarıyla vedalaştı. Ziyaretinden önce açıklamalarda bulunan Vali Harput, Uludağ'daki sıkıntıların çözümü için Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile Ankara'da bir görüşme yaptığını belirtti. Bakan Eroğlu'na Uludağ ile ilgili sıkıntılara nihai bir çözüm yapılmasının zamanının geldiğini anlattığını kaydeden Vali Harput, "Uludağ'ın bir çok sıkıntısı var. Öncelikli olarak yönetim sıkıntısı var. Mevcut imar planına göre yıkılması gereken kamu ve özel binalar var. Bunlarla alakalı bir an önce bir karar verilmesi gerektiği hususunu bildirdim. Ayrıca Uludağ'ın otopark, tuvalet,, sosyal ve spor tesislerinin bu yaz yapılması, mevcut yolun düzenli hale getirilmesi gerektiğini ifade ettim" dedi.
"BAKAN EROĞLU BÜTÇE SIKINTISI YAŞANMAMASI İÇİN TALİMAT VERDİ"
Ayrıca Bakan Eroğlu'ndan Alaçam'ın Türkiye'nin kış sporları için önemli bir merkez olarak gündeme alınmasını istediğini kaydeden Vali Harput, "Alaçam orman özelliği olarak dünyanın en güzel yerlerinden biri. Uzun vadeli gelişim planıyla Alaçam'da tesis, otel gibi yapılaşmaya girmeden kayak pistlerinin yapılmasına ve zirveye kayak için çıkanların ihtiyaçları için kafeterya türü hizmetlerin verilmesine imkan sağlayacak yapılar inşa edilmesi gerektiğini söyledim. Şuan Uludağ'da, pistlerin yetersizliğinden, ulusal ve uluslararası spor müsabakaları yapamıyoruz. Türkiye'de en fazla kar alan bölge Uludağ'dır. Bunun kış sporları için değerlendirilmesi gerek. Bu yüzden 20 kilometreyi aşkın pist uzunluğu olabilecek zirvenin doğusunda kalan Alaçam bölgesinin ele alınmasını isterim. Bakanımızın ifadesi şu oldu. Vali beyin dedikleri gerçekleşecek, bunun için Şubat ayı başında Bursa'ya giderek gerekli görüşmeler yapılacaktır. Alaçam ile ilgili bütçe ve ödenek sorunu yaşanmasın. Bu devlet Uludağ gibi cennet bölgeye her türlü ödeneceği verecek durumdadır' dedi. Yaklaşık 25 milyon liranın bunun için hemen verilebileceğini söyledi" dedi.
VALİ HARPUT 30 KİŞİLİK BİR HEYETLE ALMANYA'YA ÇIKARTMA YAPIYOR
İran'ın ardından 23-27 Ocak tarihleri arasında 31 kişilik bin heyetle Almanya'nın Hessen eyaletine gideceklerini belirten Vahi Harput dolu dolu geçecek program hakkında bilgi verdi. Aralarında işbirliği protokolü imzalayan Bursa ile Hassen Eyaleti'nin bir çok ortak noktasının olduğunu kaydeden Vali Harput, temel hedefin iki ülkenin ileri gelen sektör temsilcilerini bir ara getirerek yeni iş birliklerini oluşturmak olduğunu söyledi.
Vali Harput, " Otomotiv, tekstil, kimya ve gıda sektöründe Bursa'nın önde gelen isimleri, Hassen kentindeki gıda, teksitl, otomotiv finans ve ulaşım konusundaki ileri gelen firma yetkililerle bir araya gelecek. Orada 5 bin Türk yaşıyor. Orada bizim insanlarımızın kurduğu Türk dernekleriyle de bir araya gelerek görüşmeler yapılacak" dedi.
Osmangazi Belediyesi'nin Brüksel'de düzenleyeceği "Bursa geceleri" etkinliğine katılarak şehre döneceklerini anlatan Vali Harput, "Benimle beraber 31 kişi olacak. Bursa olarak ilk defa böylesine büyük bir çıkarma yapıyoruz. Daha önce İran'a gitmiştik. Şimdi de Almanya'ya yapıyoruz. Bu Bursa'nın gücünün bütün dünya tarafından kabul edilmesi, işbirliği için herkesin sıraya girmesi, bizi gerçekten gururlandırıyor. Umuyorum verimli bir seyahat olur" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!