Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Uludağ'a dev tesisler geliyor! - ÖZEL HABER

Bursada Bugün BTV stüdyolarındaki Siyasette Bugün programında E. Pınar Turan'ın sorularını yanıtlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Uludağ'a dev tesisler geliyor! - ÖZEL HABER

(ÖZEL HABER) Recep Altepe'den Bursalılara bayram müjdesi...

Haber: Mesut DEMİR Kamera: Mesut DEMİR - Mehmet MUTLU Kurgu: Murat ŞENTÜRK

Bursada Bugün BTV stüdyolarındaki Siyasette Bugün programında E. Pınar Turan'ın sorularını yanıtlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe,  Uludağ ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

TELEFERİĞİN KAPASİTESİ 12 KAT DAHA ARTIYOR
Teleferik hattı çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Başkan Altepe, "Çalışmalarda helikopterler ve teknolojinin tüm imkanları kullanılıyor. Şuanda direklerin montajları yapılıyor. Bursa ile Uludağ arasında ulaşımı sağlayan en önemli ulaşım aracı teleferik. Bursa'nın teleferiği de bu işi 50 yıl çok güzel bir şekilde yaparak Bursa'nın simgesi oldu. 50 yıllık teleferik artık yoruldu ve kapasitesi de çok düşük kaldı. Şimdi yorgun teleferiğin kapasitesini 12 kat arttırıyoruz" dedi.

TELEFERİK NE ZAMAN AÇILACAK?
Yaz sonunda yeni teleferiğin devreye girmesi, insanların beklemeden Uludağ'a çıkması sağlanmış olacağını kaydeden Altepe, "29 Ekim'de Sarıalan'a kadar olan kısmı bitirilerek açılacak. Yılbaşına kadar da otellere kadar olan kısmı bitirilerek hizmete açılacak. Teleferik hattı 8 bin 600 metrelik oluyor. Dünyanın en uzun teleferik hatlarından biri. 22 dakikada insanlar Bursa'dan Uludağ'ın tepesine ulaşarak kayak pistlerinin yanına kadar gidilmiş olunacak. Böylelikle turistler Bursa'da konaklayıp Uludağ'a kayak yapmaya günü birlik gidebilecek. Yani kayak yapmak için Uludağ'da konaklamak gerekmiyor. Yazın da Bursa'dan insanların Uludağ'da konaklayabilmesi için teleferik en verimli ulaşım aracı olacak. Uludağ'ın da yaz-kış kullanılması sağlanmış olacak" diye konuştu.

"ULUDAĞ'DA SORUN MİLLİ PARK OLMASIYDI"
Uludağ ile ilgili yetkilerin yavaş yavaş Büyükşehir'e devredildiğine işaret eden Altepe, "Uludağ'ın bize devredilmesini istemiştik. En iyi yönetim yakından yönetimdir. Bizler de Uludağ'ın Bursa'nın bir parçası olduğunu, bizim bir semtimiz olduğunu, Uludağ'da yatırımların yerel yönetimler tarafından yapılması gerektiğini savunduk. Burada bir takım zorluklar var. Uludağ'ın neredeyse tamamı Milli Park. Milli Park olmasından dolayı da direk yönetimi devredilemiyor. Uludağ'da yapılması gereken alt yapı Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi. Şimdi de suyu, kanalizasyonu, yangın hatları, tüm alt yapısı yapılıyor, teleferiğimiz yenileniyor, seyir terasları gibi küçük tesisler yapılıyordu" şeklinde konuştu.

ULUDAĞ'DA DEV TESİSLER YAPILIYOR
Bakanlığın Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne Uludağ ile ilgili önemli bir yetki daha verdiğini hatırlatan Altepe, "Bakanlığın bize verdiği yetki ile birlikte Uludağ'da yapılması planlanan Kongre ve Kültür Merkezi, spor tesisleri ve otoparklar yapılacak. Bu çalışmalarla ilgili projeler hazırlanıyor. 1 yıl içerisinde projeler bitecek. Toplam 3 yıl sonra da binalar ve tesisler bitmiş olacak. Bu konuda önemli bir adım atıldı. İnşallah geç de olsa zaman kaybetmeden bu yatırımları gerçekleştirip hem Uludağ'a, hem Bursa'ya, hem de ekonomimize büyük katkı sağlamış olacağız" dedi. 

Uludağ'a dev tesisler geliyor! - ÖZEL HABER Uludağ'a dev tesisler geliyor! - ÖZEL HABER Uludağ'a dev tesisler geliyor! - ÖZEL HABER
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!