Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ultra Ortodoks Yahudiler de askere alınıyor

İsrail Bakanlar Kurulu, "Ultra Ortodoks Haredem Yahudileri" de askere alınmasını sağlayan yasayı onayladı.

Ultra Ortodoks Yahudiler de askere alınıyor

İsrail'de büyük tartışmalara neden olan Ultra Ortadoks Haredem Yahudileri'nin de askere alınmasını öngören yasa, Bakanlar Kurulu'nda onaylandı. Ancak yasanın yürürlüğe girmesi için Mecliste de onaylanması gerekiyor.

Haftalık Bakanlar Kurulu toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Netanyahu, "Bugün 65 yıl sonra, artan yükün eşit paylaşımı için kabineye teklif sunuyoruz. Ultra-Ortodoks nüfusun özel ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak, aşamalı bir biçimde bu değişiklik yürürlüğe girecektir. Hedefimiz iki yönlüdür, Ultra-Ortodoksları, hem İsrail Savunma Kuvvetleri'nde hem de ulusal hizmetler de işgücüyle bütünleştirebilmektir" diye konuştu.

Geçen haftalarda Meclise gelmesi gerekmesine rağmen Netanyahu, bir süredir ötelediği kararı, meclis yaz tatiline girmeden önce meclise de onaylatmayı planlıyor. 

Öte yandan, yasanın çıkmaması için haftalardır yoğun çaba sarf eden Ultra Ortodokslar ise askere gitmemekte kararlı görünüyor. Kneset'te toplam 18 sandalyeye sahip Ultra Ortadoks milletvekilleri de karara karşı çıkıyor.

İsrail genelinde sayıları 600 bine varan Ultra Ortodoksların nüfusa oranı yüzde 10 olarak biliniyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!