UİB BAŞKANI'NDAN 2023 YORUMU

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı Şenol Şankaya,Türkiye'nin 2023 yılı vizyonuna ulaşması için rekabet avantajları oluşturması gerektiğini belirterek, "Şirketlerde finans ve eğitim eksikliği var. Özellikle ihracatta finansal araçları daha fazla kullanmaya çalışmalıyız" dedi.

UİB BAŞKANI'NDAN 2023 YORUMU

Vodafone ve Capital dergisinin ev sahipliğinde "Türkiye Global Kobiler Platformu" adı ile Almira Otel'de yapılan toplantıda Şankaya, 2023 vizyonunu yakalaması için rekabet edecek şartların sağlanmasının önemine değindi. Türkiye ihracatının son yıllarda büyük gelişim gösterdiğini kaydederek konuşmasına başlayan Şankaya, "Eğer biz 2023 hedefi koyuyorsak; Türkiye'nin de bu hedefler doğrultusunda atması gereken çok önemli adımlar var. Bugün Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisine sahipsek, hedeflerimiz doğrultusunda 2023'te de dünyanın 6'ncı büyük ekonomisi hedefine ulaşmak için rekabet koşullarını ve avantajlarını sağlamalıyız" diye konuştu.

Oysa rekabet endeksinde Türkiye'nin 61'nci sırada olduğunu dile getiren Şankaya, 2023 hedeflerine ulaşmak için bu rakamın en kısa sürede ilk 20'lere 10'lara çekilmesi ve bu duruma uygun adımların atılması gerektiğini vurguladı. Aksi takdirde koyulan hedeflere ulaşmada zorlanılacağını ifade eden Şankaya, "Sadece ürün, hizmet üreterek ve ihracat yaparak elde edilen katma değer firmaların başarılı olması için yetmiyor. Birçok işletmede, şirkette finans bilgisinin ve eğitiminin eksik olduğunu görüyoruz. Döviz kurlarında yaşanan hızlı değişimleri çok iyi takip etmeli, özellikle ihracatta finansal enstrümanları daha fazla kullanmaya çalışmalı ve bu bilince sahip olmalıyız. Firmaların finansal eğitim düzeyinin artması finansal piyasaların daha etkin çalışmasına, finansal istikrarın gelişmesine ve sonuç olarak tüm ekonomide verimliliğin artarak toplumsal refahın yükselmesine katkıda bulunacaktır" şeklinde konuştu.

Türkiye Global Kobiler Platformu adı ile düzenlenen ve Akbank Ceo'su Ziya Akkurt'un ana konuşmacı olduğu toplantıda, Şenol Şankaya'nın yanı sıra BUSİAD Başkanı Mehmet Arif Özer, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş de birer konuşma yaptı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!