Üftade Tekkesi ve Camisi yeniden hayat buldu

Bursa'nın manevi şahsiyetlerinden Muhammed Üftade Hazretleri'nin Uludağ'ın eteklerindeki tekkesi ve yanındaki camisi Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi.

Üftade Tekkesi ve Camisi yeniden hayat buldu

İçinde sosyal mekanların ve toplantı salonlarının da yer alacağı mekanla alakalı konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu zamana kadar 4 milyon lira harcanan çalışmalarda sona gelindiğini müjdeledi. Üftade Hazretlerine ait 500 yıllık eşya ve eserler ile yeniden restore edilen Kabe Örtüsü'nden ipek ve kadife duvar levhalarına kadar birçok değerli eser de dergahta sergilenecek

Kentin en önemli manevi ve kültürel değerleri arasında yer alan Mollafenari Mahallesi'ndeki Üftade Camii ve Tekkesi'ndeki restorasyonda sona gelindi. İlk olarak 2006 yılında başlayan çalışmaları, 3 yıl sonra Büyükşehir Belediyesi üstlendi. 4 yıl içinde çevredeki bir çok bina kamulaştırıldı. Üftade Cami ve mescidi aslına uygun hale getirilirken, yanındaki tekkedeki çalışmalar ise bitme aşamasına geldi. Her gün onlarca kişinin ziyarete geldiği manevi mekanın sosyal amaçlı olarak da kullanılması için her şey düşünüldü. Üftade Hazretlerinin toplam 100'den fazla kıyafet ve eşyalarının de sergileneceği tekkede, ziyarete gelen vatandaşların oturup soluklanabileceği mekanlar da yer alacak. Ayrıca toplantı ve söyleşilerin de yapılacağı tekke, çok yakında hizmete girecek.

"KUBBELİ ODADAKİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR"
Tekke içinde bulunan ve dünyada başka bir benzeri olmayan kubbeli odadaki çalışmalar ise sürüyor. Yüzde 70 oranında tahrip edilen kubbedeki Osmanlı erken dönemine ait ahşap üzerine kalem işlemeler ve kabartmaların uzayı ifade ettiği ve birçok tasavvufi anlamı olduğu düşünülüyor. Ekipler, kubbedeki benzeri görülmemiş motif ve simgeleri titiz bir çalışmayla 5 aydır aslına uygun olarak gün yüzüne çıkarmaya çalışıyor.

"TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ ARALIKSIZ SÜRÜYOR"
Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, evliyalar kenti Bursa'nın, Emir Sultan, Somuncu Baba ve Üftade hazretlerine kadar her köşesinde, ayrı bir büyük zatı misafir ettiğini belirterek, "Bursa'nın manevi şahsiyetlerini her gün yüzlerce binlerce kişi ziyaret ediyor. Şehrin en önemli noktalarındaki bize kalan tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkıyoruz. Üftade Tekke ve Camisi'nin restorasyonunu Osmangazi Belediye Başkanlığım döneminde başlatmıştık. Çok kapsamlı bir çalışma gerekiyordu. Bir tarafta cami, diğer taraftan dergah, çevre parselleri, düzenlemeleri ve yolları derken bu işi Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize aldık. Başta gerekli kamulaştırmalar olmak üzere tüm çalışmalar yapıldı. Burası ihale edildi ve şu an restorasyon tamamlanmak üzere. Cami ve mescit kısmı tamamlandı. Ve ibadete açıldı. Yakında da tüm çalışmalar tamamlanmış olacak. Kısa bir süre sonra da dergah ve tekke kısmı da tamamlanacak. Üftade Hazretleri'nin tüm vaktini geçirdiği mekan, o büyük zatın eşya ve kıyafetleriyle birlikte elden geçirildi. Ve bu değerli eşyalar çok yakında burada sergilenecek" dedi.

"RAMAZAN AYI İÇİNDE AÇILACAK, SON RÖTUŞLAR YAPILIYOR"
Restorasyonun orijinal kimliğine uygun olarak en ince ayrıntısına kadar yapıldığını kaydeden Altepe, "Artık son rötuşları yapılıyor. Bunlarda tamamlandıktan sonra İnşallah Ramazan ayı içinde bu külliyenin tamamı cami ve dergahı ile birlikte açılmış olacak. Burası çok özel bir mekan. İçinde bulunan kubbeli oda ile alakalı da anlatılan çok şey var. İnsanlar tekke ve dergahı bu güzel, yenilenmiş haliyle, Ramazan ayında gelip görebilecekler" diye konuştu.

"4 MİLYON LİRA HARCADIK"
Şu ana kadar kamulaştırma ve restorasyon ile birlikte 4 milyon lira harcandığını kaydeden Altepe sözlerini şöyle sürdürdü: "Çevre düzenleme ve yol yapım çalışması devam ediyor. Eskiden buralarda yol yoktu. Buralar ile Üç Kuzular arasında yol bulunmuyordu. Şimdi araçlar bile rahatlıkla gidebiliyor. Diğer bölge yollarını da yapıyoruz. Çevre düzenlemeleriyle birlikte sadece dergahla değil çevresiyle birlikte burası kentin en önemli mekanlarından biri oldu. Ecdadımıza, Üftade hazretlerine, Bursa ve tarihimize yakışır bir mekana dönüştü. Biraz uzun sürdü ama işi de kolay değildi. Şuanda toparlanıyor."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!