Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

UEFA'nın Fenerbahçe Beşiktaş kararına hukukçu yorumları

UEFA Tahkim Kurulu'nun kararlarını açıklamasının ardından gözler bundan sonraki sürece çevrildi. Peki hukukçular UEFA Tahkim Kurulu'nun verdiği kararlar hakkında ne diyor? İşte hukukçuların görüşleri...

UEFA'nın Fenerbahçe Beşiktaş kararına hukukçu yorumları

UEFA Tahkim Kurulu 'nun kararlarını açıklamasının ardından gözler bundan sonraki sürece çevrildi. Peki hukukçular UEFA Tahkim Kurulu'nun verdiği kararlar hakkında ne diyor? İşte hukukçuların görüşleri. UEFA Tahkim Kurulu, Fenerbahçe'ye verilen 2+1 yıl Avrupa kupalarından men cezasını 2 yıla çevirirken, Beşiktaş'ın 1 yıl men cezası ise onandı. UEFA Tahkim Kurulu'nun kararlarını açıklamasının ardından gözler bundan sonraki sürece çevrildi.  Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nadi Günal ve İstanbul Barosu Spor Hukuku Komisyon Başkanı Alpay Köse, Spor Merkezi programına katılarak UEFA Tahkim Kurulu'nun verdiği kararları değerlendirdi. Temsilcilerimizin Uluslararası Spor Tahkim mahkemesi(CAS)'ne gitme haklarının bulunduğunu belirten Gündal, süre çok kısaldığı için yürütmeyi durdurma kararı alınmasının çok zor olduğunu; bu yüzden de Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın bu yıl Avrupa kupalarına katılma şansının az olduğunu söyledi.
"İMKANSIZ DEĞİL AMA ÇOK ZOR"
Kararlar açıklanmadan önce Beşiktaş'ın cezasının ertelenebileceğini, Fenerbahçe'nin cezasında indirime gidileceğini düşündüğünü belirten Günal, "Şu anda iki kulübümüzün de Uluslararası Spor Tahkim mahkemesi'ne gitme hakları bulunuyor. Özellikle de kura çekimleri söz konusu olacağı için yürütmeyi durdurma kararı isteyebilirler. Kararın kulüplere tebliğ edildiği tarihten itibaren yürütmeyi durdurma kararı için başvurabilirler; ancak süreç çok kısaldı. Bu yüzden bunun gerçekleşmesinin zor olduğunu düşünüyorum; ama imkansız değil" dedi.
Temsilcilerimizin bu sene Avrupa kupalarına katılmasının düşük bir olasılık olduğuna dikkat çeken Günal, "Spor Tahkim Mahkemesi'ndeki süreci izleyeceğiz ama bu sene bu kadar kısa sürede karar alıp bu kararın uygulanması zor gibi gözüküyor" şeklinde konuştu.
"KUPALARI İADE ETMEYİ DÜŞÜNMELİLER"
Spor Merkezi programına katılan İstanbul Barosu Spor Hukuku Komisyon Başkanı Alpay Köse de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Köse, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın aldıkları kupaları iade etmeyi kabul etmeleri gerektiğini söyledi.
Türk futbolu ağır cezalarla karşı karşıya kalabileceğini belirten Alpay Köse konuyla ilgili, "Hukuki bir talebe karşı yazılı bir talebe karşı UEFA'nın talebini tanımaz bir tavır sergilenirse bunun sonucunda TFF'nin genelinin disiplin kuruluna sevk edilebilir ve Türk futbolu ağır cezalarla karşı karşıya kalabilir" dedi.
Bu süreçin çok hassas yürütülmesi gereken bir süreç olduğunu vurgulayan İstanbul Barosu Spor Hukuku Komisyon Başkanı, artık çatışma yoluna gidilmemesi, diyalog yolunun tercih edilmesi gerektiğini dile getirdi.
Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın aldıkları kupaları iade etmeyi kabul etmeleri gerektiğini savunan Köse, "Takımlarımızın stratejilerini değiştirmeleri gerekiyor. Belki de yarından itibaren İki takımımızın da aldıkları kupaları iade etmeyi kabul etmeyi düşünmeleri gerekir. Çünkü UEFA'nın bu tepkisinin önüne geçilebilmesi için takımlarımızın yeni bir hamle yapması gerekiyor. gidişat olumlu olarak sürdürülmeye çalışsa da su anda cok kotü bir tablodayız. bundan sonra olumluya gitmek için stratejileri değiştirmek gerekiyor" şeklinde konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!