UEFA'dan Kritik Şike Kararı

UEFA'nın 6 Aralık'ta yaptığı toplantıda alınan kararlardan biri de futbolcular üzerinde hak sahibi olma konusundaki düzenlemeye dairdi.

UEFA'dan Kritik Şike Kararı

UEFA'nın 6 Aralık'ta yaptığı ve EURO 2020'nin Avrupa'nın farklı şehirlerde düzenlenmesini karara bağladığı toplantının tek konusu şampiyona değildi. Dikkatlerden kaçan diğer maddelerde birçok konuya da değinildi.

Toplantıda, futbolcuların yasal haklarına üçüncü kişilerin sahip olmasını yasaklayan bir takım kararlar alınırken yapılan açıklamada, "Dünya futbolunun yönetim organı olarak FIFA, oyuncuların mülkiyet hakkının üçüncü kişilerin eline geçmesini engelleyecek adımlar atmalıdır." sözleri kullanıldı. UEFA ayrıca, kendisine bağlı olan Profesyonel Futbolcu Strateji Konseyi (PFSC) ile birlikte organizasyonlara da üçüncü kişilerin ortak olmasını engelleyeceklerini ancak bunun üç ya da dört mevsimlik bir geçiş dönemine yayılacağını ifade etti.

Bir diğer konu ise ülkemizi de yakından ilgilendirebilecek şike mevzusu ile ilgili. UEFA sert bir dille, şike ve futboldaki yolsuzluklar ile yakından ilgilenmeye devam edeceğini duyururken, UEFA İcra Komitesi'nin Avrupa'da sporda dolandırıcılık suçunun önüne geçilmesi için mücadele vereceği ifade edildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!