Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Uçan balıkların' av yasağı başladı

DÜNYADA sadece Van Gölü'nde yaşayan inci kefalı balığının av yasağı başladı. Yaklaşık 2 milyar İnci Kefalı Balığı'nın Van Gölü'ne dökülen 12 akarsuya akın edeceğini belirten Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Sarı, 2012 yılının balık verimi bakımından son yılların en bereketli sezonu olduğunu söyledi.

'Uçan balıkların' av yasağı başladı

Nesli koruma altına alınan ve sadece Van Gölü'nde yaşayan inci kefalı balığının 30 Haziran'a kadar sürecek av yasağı başladı. Balıkçılar son kez ağlarını gölden çekerken, yaklaşık 2 milyar balık üremeleri öncesi adaptasyon için akarsu ağızlarına gidiyor. İnci Kefalı Balığı'nın neslinin korunması amacıyla yıllardan bu yana çalışma yapan Van YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Sarı, av yasağı ile ilgili gerekli önlemlerin alındığını söyledi. Balıkçıların da bu konuda bilinçlendiğini belirten Prof.Dr. Sarı, koruma önlemlerinin faydasının en çok bu sezon hissedildiğini söyledi. Prof.Dr. Sarı, şöyle konuştu:
"Son yılların en verimli sezonu yaşandı. Her yıl 5-6 bin ton balık avlanırken, bu yıl 6 bin 500 ton balık avlandı. 15 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında yasaklara uyulması halinde bu verim daha da artacak. Çünkü bir balıkta 10 bin yumurta var.  Yasak dönemde bir balık avlarken 10 bin balığı avlamış oluyorsunuz." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!