Uçak faciası 1.5 metre ile önlendi!

San Francisco Havalimanı, 7 Temmuz 2017 günü Air Canada'nın AC759 sefer sayılı uçuşunda pilotların yaptığı hata nedeniyle, az kalsın tarihin en büyük uçak kazalarından birisine, belki de tenerife benzeri yeni bir faciaya sahne olacaktı.

Uçak faciası 1.5 metre ile önlendi!

Airbus A320 ile Toronto - San Francisco arasında, 135 yolcu ve 5 mürettebat ile birlikte gerçekleştirilen uçuşta pilotlara, hava trafik kontrolörleri tarafından 28R pistine iniş için izin verildi. Ancak, büyük bir hata yapan pilot 28R pistine paralel olan ve uçaklar tarafından piste giriş için kullanılan C taksi yoluna inişe geçti.

Air Canada AC759 uçuşunda yanlışlıkla taksi yoluna iniliyordu!

Taksi yolunda bekleyen uçağın pilotunun olayı fark ederek, trafik kontrolörlerine bildirmesi üzere Air Canada uçağına pas geçmesi söylendi. Taksi yolunda dört uçağın beklemesi, ne kadar büyük bir facianın önlendiğini gözler önüne seriyor.

Yaşandığı dönemde sosyal medya üzerinde büyük tepki toplayan olay sonrasında açıklama yapan ABD Federal Havacılık Dairesi olayı doğrulamıştı. Aradan geçen yaklaşık 1 yılın ardından, güvenlik kamerasına yansıyan görüntüler paylaşıldı.

Paylaşılan görüntülerde uçağın taksi yolunda bekleyen diğer uçakların üzerine doğru alçaldığı rahatlıkla görülüyor. İlk sırada yer alan Philippine Airlines uçağı ile Air Canada'ya ait uçak arasında sadece 1.5 metre mesafe kaldığı açıklandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!