Üç çocuğun yapacağı iş değil

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Hrant Dink cinayetine ilişkin, "Durup dururken üç tane çocuğun yapacağı iş değil" derken, tartışmalara neden olan Hakan Şükür'ün futbol yorumculuğu yapmasıyla ilgili olarak da, "Hakan şükür ile ilgili benim şahsı ile alakalı bir açıklamam olmadı, ben kuralı söyledim" dedi.

Üç çocuğun yapacağı iş değil

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, İstanbul Üniversitesi tarafından düzenlenen "Yeni Anayasa Çalıştayı" programına katıldı. Programında ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kuzu, AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'ün bir spor kanalında futbol yorumculuğu yapmasına ilişkin tartışmaların hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Hakan şükür ile ilgili benim şahsı ile alakalı bir açıklamam olmadı. Basın, onu biraz farklı verdi. Dolayısıyla ben kuralı söyledim. Milletvekili ile ilgili olarak dışarıda herhangi bir iş yapma konusunu bizim anayasamız düzenlemiş, birde çerçeve çıkmış. Fakat okuduğunuz zaman anayasadaki hüküm de dahil kanundaki de dahil bir şey anlamıyorsunuz. Hiçbir şey anlamıyorsunuz anlamında söylemiyorum sınırını çözmek zor. O bakımdan bir milletvekili dışarıda hangi işi yapar hangisini yapamaz bunun sınırı pek belli değil. Biz bunu söyledik. Onun değerlendirilmesini meclis başkanı yapar, bir sorun çıkarsa da bize yollar. Şu ana kadar herhangi bir şey yok."

Yeni anayasa da bu konuların çok net bir şekilde belirtilmesi gerektiğine değinen Kuzu, "Yeni anayasada bu konu çok net bir şekilde belirtilmeli ki, bu tartışmalar önlensin. Çünkü bunun yaptırımı çok ağır. Bir milletvekili dışarıda herhangi bir çalışma yaparsa bağdaşmayan bir iş vekilliği düşüyor. Manada mutlak suretle yeni anayasada özellikle bu konu daha net bir hale getirilmelidir" diye konuştu.

Kuzu, basın mensuplarının Hrant Dink davasına ilişkin sorusu üzerine ise, "Dava süreci devam ediyor. Görülen bir dava olduğu için çok ağır şeyler söylemeyi doğru bulmam. O bakımdan mahkemenin savcısı hakimin açıklamaları da çok şık olmamıştı, dava devam ediyor Yargıtay aşamasında şu anda. Bekleyip göreceğiz, nasıl bir tablo çıkar ne olur. Verilen ceza verildi orada sorun yok. Sorun bu örgütsel suç mu değimli sorusunda düğümleniyor. Savcılığın verdi bilgilerde hakim diyor ki, dosyada bir örgüt bağı bulamıyorum diyor" şeklinde konuştu.

Hrant Dink'in öldürülmesin bir örgüt olduğunu ifade eden Kuzu, "Bir örgüt var bunun arkasında, durup dururken onu üç tane çocuğun yapacağı iş değil. Çünkü verilen ceza ağırlaştırılmış müebbet. İdam olmadığına göre en ağır ceza verilmiş zaten, bu noktada sorun yok. Sorun başka bir noktada. Örgütsel bir tarafı var bu da çözülemiyor. Yargıtay belki bu konuda nasıl bir tavır sergiler bekleyeceğiz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!