Twitter'da takipçi sayısını artırmanın 20 yolu

Twitter'da takipçi sayısını artırmak kolay değil. Ancak birkaç küçük ipucu ile Twitter'da takipçi sayınızı katlamak mümkün.

Twitter'da takipçi sayısını artırmanın 20 yolu

Uygulayacağınız 20 Twitter püf noktası ile takipçi sayısını artırabilirsiniz

1- İlgi çekici olun:

Twitter'ın belki de en önemli kuralı size cevap yazılacak ya da retweet edilecek tweet'ler yazmak. Bunun için gündemi yakından takip etmelisiniz. Trend topic'ler hakkında yazmak iyi bir başlangıç olabilir.

Aynı zamanda esprili olmaktan korkmayın. İnsanlar Twitter'da bir bakıma eğlence için var. İlgi çekici mesajlar attığınız sürece size cevap veren ve retweet edenlerin sayısının arttığını göreceksiniz. 

2- Takipçilerinizi ihmal etmeyin

Yazdığınız tweet'lere verilen cevapları es geçmeyin. Onlara siz de geri cevap verin. İnsanlar iletişime geçmeyi severler. Onlara ilgi gösterirseniz sizin sıkı takipçiniz olacaklardır.

3- Twitter'da etkili insanları takip edin

Twitter'ın ünlü kişiliklerini takip etmeyi ihmal etmeyin. Gerekirse iyi bir inceleme yaparak sık cevap veren ünlüleri takip edin. Onların tweet'lerine etkili cevaplar verin, hakaretten kesinlikle uzak durun.

"Akıllı" cevaplarınız günün birinde bir ünlü tarafından retweet edildiğinde bir sabah uyandığınızda takipçi sayınıza inanamayacaksınız.

4- Güncel konularda sosyal mesajlar verin:

Twitter'da sosyal mesaj vermekten kaçınmayın. Bir akşam Van Depremi ile ilgili etkili bir mesaj atmıştım. 5 dakika içinde onlarca yeni takipçi kazanmayı başardım. Aralarında ünlü gazeteciler de vardı. Bu yüzden konuyu bildiğinizi gösteren etkili sosyal mesajlar yazmayı es geçmeyin.

5- Retweet edin

"Faydalı bilgiler" her zaman takip edilir. Bu yüzden son dakika haberleri, ödül-promosyon haberleri, insanlara sanal ortamda fayda verecek püf noktaları veren tweet mesajlarını düzenli olarak retweet edin.

6- "Mention"lara cevap verin

Sizden başka bir tweet'te bahsedildiğinde bu fırsatı kaçırmayın. Hemen iletişime geçin. Konuyu açıcı mesajlarınızla iletişimi geliştirin. İnsanlar TV'de olduğu gibi Twitter'da da ikili tartışmaları takip etmeye bayılır. Tabii saygı sınırlarını aşmayacak şekilde.

7- Eğer merak ettirici unsurlar yoksa tweet yağmurundan kaçının

TV programlarında sıklıkla gördüğümüz rahatsız edici kakafoniler Twitter için de geçerli. Olur olmaz her şeye tweet atmanın bedelini unfollow ile ödersiniz. Bu yüzden eğer gerçekten faydalı bilgiler vaat etmiyorsanız iki dakikada bir tweet atmak size fayda sağlamayacaktır.

8- Hashtag kullanın

Twitter'da belli konuların kolay takip edilmesini sağlayan etiketlere hashtag denir. Genelde # işareti ile ayrıştırılır.

Birçok Twitter kullanıcısının bu özelliği kullandığını unutmayın. Sizi de hashtag'ler sayesinde timeline'larında görebilirler.

9- Retweet edilecek mesajlar yazın:

Retweet Twitter'da zincirleme etki yaratır. Adeta takipçi sayınızla retweet edilme sayınız orantılıdır. Bu yüzden değerli bilgileri yazmaktan kaçınmayın.

10- Soru sorun, fikir alın

Twitter'da vakit geçirip yeterince takipçi sayısına ulaştığınızda takipçilerinizi harekete geçirecek sorular sorun. Gelen cevapları retweet edin. Eğer kadın Twitter kullanıcısıysanız "Bugün ne giysem" gibi basit soruların bile takipçilerinizi harekete geçireceğinden emin olun.

11- İstikrarsız Tweet atmayın

Twitter ilgi ister. Bir gün 40 tweet atıp sonra 3-4 gün ortadan kaybolmayın. Günlük makul bir ortalama tutturun.

12- Tanımadığınız followerlarla tanışın

Sizi bir süre sonra başka çevrelerden insanlar takip edecek. Onları siz de takip edin, ilgi alanlarını belirlemeye çalışın. Buna yönelik tweet'ler atın.

13- Direct Message kısmını etkin kullanın

Direct message ile takipçilerinizle özel platformda iletişime geçebilirsiniz. Bunun iletişime katkısı olacaktır.

14- Spam mesajlara dikkat

Eğer bir takipçiden spam mesajı aldığını duyarsanız bunun sebebini araştırın. Sizi takip eden sahte bir profilden kaynaklanıyor olabilir. Onu bloklayın.

15- Takipte çeşitlilik sağlayın

Takip ettiğiniz kişiler farklı yaş ve meslek gruplarından olsun. Siz de takipçilerinizin yurt dışındaki etkili profilleri takip etmesi için bir sıçrama tahtası olabilirsiniz.

Aynı zamanda uluslar arası profilleri takip etmeniz dünya görüşünüz hakkında da takipçilerinize ipucu verir.

16- Takipçilerinizi değiştirin

Twitter bir kişiyi takip etmeyi bıraktığınızda o kullanıcıya bunu haberdar vermeyeceğinden çekinmeden unfollow tuşuna basabilirsiniz. Farklı kullanıcılara yönelebilirsiniz.

17- Twitter ile entegre diğer sosyal ağlarda da bulunun

Friendfeed, Linkedin, Facebook gibi etkili sosyal platformlar Twitter ile kolayca entegre olur. Böylece bu platformlardaki farklı kitlenizi Twitter'da bir araya getirebilirsiniz.

18- Uygulamalarla yaptıklarınızı Twitter'da paylaşın

Instagram gibi bir fotoğraf uygulaması takipçi sayınızı artırabilir. Instagram'da çektiğiniz ve stilize ettiğiniz fotoğraflarla beğeni toplayıp daha sadık bir kitleye ulaşabilirsiniz.

19- Vatandaş gazeteci olun

Bazen önemli bir olayın ilk tanığı siz olabilirsiniz. Bunu fotoğraflayarak kısa bir bilgiyle geçmek, kısacası vatandaş gazeteci olmak Twitter'da takipçi sayınıza kısa vade patlama yaşatacaktır.

Mısır, Tunus gibi yerlerde insanların Twitter ile devrim yapabildiğini unutmayın.

20- Antipatik olmayın

Twitter'dan nefret söylemi yaymanın hiç kimseye faydası yok. Birkaç fanatik takipçi elde etmek için bu ucuz yollara başvurmayın. Uzun vadede yalnız kalmanız kaçınılmaz olur.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!