Tuz radyatörler hem ısı hem sağlık yayacak

Çankırı'da 9 yıldır kaya tuzu işiyle uğraşan emekli ilkokul öğretmeni Çağlar, ürettiği tuz tuğla ile radyatör yaparak evlerde hem ısı hem de sağlık yaymayı hedefliyor.

Tuz radyatörler hem ısı hem sağlık yayacak

Çankırı'da 9 yıldır kaya tuzu işiyle uğraşan emekli ilkokul öğretmeni Mustafa Çağlar, ürettiği tuz tuğla ile radyatör yaparak bu sayede hem ısı hem de sağlık yaymayı amaçlıyor.

Emekli olduktan sonra tuz üretimi işine giren Çağlar, kaya tuzundan lamba ve hediyelik eşyalar üreterek satmaya başladı. Tuzu her alanda değerlendirmek isteyen Çağlar, tuz odalarından esinlenerek tuzdan tuğla üretti.

Astım, bronşit, alerji ve üst solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği belirtilen kaya tuzundan yaptığı tuğlayı ahşap bir kalıp içinde bir araya getiren Çağlar, radyatör sistemini tuğlaların içine uygulayarak isteyenlerin evini özel tuz odalarına çevirmek istiyor.

Çağlar, yaptığı açıklamada 7 yıldır hayalini kurduğu tuz tuğlayı üretmeyi başardığını söyledi. İlk olarak tuzdan pres tuğlalar ürettiklerini anlatan Çağlar, şöyle devam etti:

"Bundan önce tuz odaları yapılırken tonlarca kaya tuzu kullanılarak binaya ağır bir yük veriliyordu. Biz bunun üzerinde çalıştık ve bu yükü aşağıya indirebilmek ve daha fazla fayda sağlayabilmek amacıyla tuz pres tuğla yapma yoluna gittik. Bu yaptığımız pres tuğla tuzdan oluşuyor. Tuğlanın üretiminde sadece tuz ve nemlendirmek için su kullanılıyor. İçinde yapışmasını sağlayan hiçbir katkı maddesi ve boya yok. Tamamen presleme yoluyla elde ediliyor."

Tuz radyatörler sayesinde isteyen herkesin evinde doğal tuz odası olabileceğini belirten Çağlar, şunları dile getirdi:

"Tuz radyatörün kombilerimize bağlı ısınma sistemi var. Bu şekilde hem normal bir radyatör gibi çalışır hem de sağlık açısından beklediğimiz faydaları görürüz. Isınmış tuz, akademik olarak herhangi bir rapor olmamasına rağmen dünyada yaygın olarak bilinen bir şey var. Tuz odaları astım hastaları için doğal bir yardımcı. Biz tuz odalarında kullanılan yapıştırıcıların insan sağlığına olan zararından yola çıktık ve tuz odalarının yapımında böyle bir tuğlanın kullanılmasının daha sağlıklı olacağını düşündük. Üniversitedeki hocalarımız da bizlere destek verdiler. Bundan dolayı biz bu tuğlayı yaptık. Yani astım hastaları, tuz odalarına gitmek yerine evlerinde yapılacak olan radyatörle bu ihtiyaçlarının giderilebileceği kanaati ile bu yola çıktık. Şu anda tanıtımını yaptığımız ürün hem sağlık açısında bize hizmet edecek hem ısınma yönüyle radyatör görevi yapacak hem de gözümüze hitap edecek."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!