Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkü söylemesi yasak!

2010 yılında söylediği türküler için 'yasadışı sol örgüt propagandası yapmakla suçlanan sanatçı Pınar Aydınlar için mahkeme üç yıl Dersim'de türkü söylememe cezası kesti

Türkü söylemesi yasak!

Halk müziği sanatçısı Pınar Aydınlar, 29 Temmuz 2010'da düzenlenen 10. Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde "Kızıldere Ağıtı", "İbrahim'e Ağıt", "Ali Haydar" ve "Kırmızıgül" türkülerini söylediği için 'yasadışı sol örgüt propagandası yapmak'la suçlanmıştı. Aydınlar hakkında, Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıldan 5 yıla hapis istemiyle açılan davada karar duruşması önceki gün görüldü. Mahkeme kararına göre sanatçı Pınar Aydınlar, üç yıl içinde Dersim'de tekrar türkü söylerse aynı suçu işlemiş olacak ve yargılanmaya devam edecek. Ancak, eğer aynı suçu işlemezse Aydınlar hakkında açılan dava düşecek.
Milliyet'e konuşan Pınar Aydınlar hakkında açılan dava ile igili olarak, şöyle konuştu: "Şu anda bana böyle bir cezanın verilmesi aslında kişiyle ya da direkt türküyle ilgili bir dava değil. Bu ülkede ne kadar zulüm olduysa, o baskıların karşısında bir halk direnişi oldu. Tabii ki bu direniş boyunca da dönemin birinci önderlerine ilişkin ezgiler yakıldı, İbrahim'e, Mahir'e, Deniz'e... Benim kabul edemediğim şey ise, bugün 'Kırmızıgül' türküsünü yargılıyorlar, Grup Yorum işkence görüyor, grup Munzur yasaklanıyor. İleri demokrasi var denilen bir ülkede bir yandan Hrant'ın katillerine övgüler yazan İsmail Türüt'e beraat kararı vereceksiniz, diğer yandan ben doğmadan çok önce yazılmış türküleri okuduğum için bana 3 yıl yasak getireceksiniz." Aydınlar, hukuksal anlamda ellerinden geleni ardına koymayacağını, sonuna kadar hakkını arayacağını sözlerine ekledi.
Önümüzdeki 3 yıl içinde de Dersim'de türkülerini söyleyeceğini ifade eden Aydınlar, "3 yıl boyunca gözetlenme kararına anlam veremiyorum. Tabii ki Dersim'de türkülerimi söylemeye devam edeceğim. Şu anda ağzımdan çıkan her şeyden dolayı sorgulanıyorum, yargılanıyorum" dedi.

'Ben kimseye haksızlık yapmadım'
"Ağırıma giden şey ise, ne birilerinin hakkına tecavüz ettim, ne insanların hayatını kararttım, ne de haksızlık yaptım" diyen sanatçı, sözlerini şöyle tamamladı: "Ben kendi ülkemde, temyiz hakkımla, elimden geldiğince hakkımı arayacağım. Olmazsa da eğer Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gidecek bu dava."

MİLLİYET

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!