Türklerin yardımını unutmadılar

Bir yıl önce tsunami felaketiyle sarsılan Japonya'da, Türkiye'den yardıma koşan ekibin fedakarlıkları unutulmadı.

Türklerin yardımını unutmadılar

 

Türk ekibin görev yaptığı, felakette en fazla zarar gören yerlerden biri olan Shichigahama'nın Belediye Başkan Yardımcısı Taira Masemi, yaşadıkları acıyı ve yeniden toparlanma sürecini anlattı.
Tsunaminin, 20 bin nüfuslu ilçede kıyı şeridindeki evleri yerle bir ettiğini belirten Masemi, felaket sonrası yaşadıkları acıyı, ''Deprem ve ardından meydana gelen tsunami ilçemizi derinden sarstı. İlçemizde 96 kişi öldü, 54 kişi de kayboldu. Bu kayıplarımız hala bulunamadı. Yıkılan evlerin yerine yapılan prefabrike konutlarda bin 300 kişi yaşamını sürdürüyor'' sözleriyle dile getirdi.

Van'daki depremzedeler için yardım topladık


Japonya'daki felaketten 8 ay sonra Türkiye'nin Van'daki depremle sarsıldığını hatırlatan Masemi, ilçe sakinleri olarak bu kez kendilerinin Van depremzedeleri için kampanya başlattıklarını söyledi.
Masemi, ''İlçemizin birçok yerine Van için bağış kutuları koyduk. Geçen yılın aralık ayında ilçemizi ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tsunamiden etkilenenler için Türkiye'de toplanan bağışları iletti. Biz de kendisine Van'daki depremzedeler için topladığımız bağışları teslim ettik'' diye konuştu.
Taira Masemi, Türk ekibin çalışmalarından dolayı Türk halkına şu sözlerle teşekkür etti:
''Felaket sonrasında Türkiye'den maddi ve manevi büyük destek gördük. Sayın Babacan'ın ziyareti bizi çok mutlu etti, büyük moral verdi. Bir belediyenin bu kadar büyük bir felaket karşısında tek başına durması mümkün değildi. Türkiye'ye yardımlarından dolayı müteşekkiriz.''
Masemi, deprem sonrası Fukuşima Nükleer Santralindeki sızıntıdan etkilenmediklerini belirterek, ''İlçemizde sürekli ölçüm yapılıyor ama tehlikeli bir durum söz konusu değil'' diye konuştu.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!