Türkiye'yi yatırım üssü haline getireceğiz

Bakan Ergün, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda olan Kimya Sektörü Strateji Belgesi'ni yakında uygulamaya koyacaklarını söyledi.

Türkiye'yi yatırım üssü haline getireceğiz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Başiskele ilçesi Yeniköy Mahallesi'nde faaliyet gösteren Hayat Kimya'nın Ar-Ge merkezinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, merkezi kuran firma yetkililerine, Ar-Ge ve inovasyon konusuna verdikleri değer nedeniyle teşekkür ettiğini, Ar-Ge merkezinde yapılacak çalışmalarla, maliyetleri düşüren, yenilik oluşturan, tasarım ve teknolojide fark yaratan, çevre dostu özellikler taşıyan ürünlerin ortaya çıkacağına inandığını söyledi.

Teşvik paketi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yeni ve nitelikli yatırımların artması için büyük önem taşıyan yeni teşvik paketini açıkladığını anımsatan Ergün, şöyle devam etti:
''Bu paket, yatırımları artıran, teknolojik dönüşümü sağlayan, cari açık sorununu çözen, istihdam oluşturan ve bölgesel farklılıkları azaltan özellikler taşıyor. 4 ayrı bölümden oluşan sisteme göre teşvikleri 'genel, büyük, stratejik ve bölgesel yatırımlar' adı altında topladık. Yeni teşvik sisteminde Türkiye 6 bölgeye ayrılarak, her bölgeye artan oranlarda teşvikler, destek sağlanacaktır. Bu desteklerde, yatırım yeri tahsisi, kredi faiz destekleri, işveren primi ve kurumlar vergisi indirimi gibi enstrümanlar kullanılmaktadır. Ben bu teşvik sisteminin çok önemli sonuçlar doğuracağına, orta ve uzun vadeli hedeflerimizin gerçekleşmesine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Tüm girişimcileri, yatırımcıları bu teşvik paketinden  yararlanmaya ve yeni yatırımlar yapmaya davet ediyorum.''

Kimya Sektörü Strateji Belgesi
Hükümet olarak ülkedeki yatırımların çoğalmasını, sektörlerin gelişmesini ve rekabet gücünün artmasını sağlayacak adımları atmaya devam edeceklerini anlatan Ergün, sözlerini şöyle tamamladı:
''Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda olan Kimya Sektörü Strateji Belgesi'ni yakında uygulamaya koyacağız. Her sektörle ilgili strateji belgesi ve eylem planı ortaya koyuyoruz. Her sektörün gelecek vizyonunu oluşturuyoruz. Kimya sektöründe de bunu gerçekleştiriyoruz. Kimya sektöründe dış ticaret açığı verdiğimiz ürünleri üretmeyi, katma değeri daha yüksek ürünlere geçiş sağlayarak Türkiye'yi yatırım üssü haline getirmeyi amaçlıyoruz. Katma değer yenilik ve inovasyondur. Malımızı değerli hale getirmek için alın teri, bilek gücü yetmiyor. Alnımızdan çıkan terin yanında beynimizin içinin de terlemesi gerekiyor.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!