Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye'yi sarsan görüntülerle ilgili flaş gelişme!

Giresun'da aile hekiminin şikayeti üzerine polis tarafından gözaltına alınmak istenen 82 yaşındaki Yusuf Topal'ın çıkan arbedede fenalaşarak hayatını kaybetmesi olayıyla ilgili iki polis memuru hakkında "taksirle ölüme neden olma" suçlamasıyla dava açıldı.

Türkiye'yi sarsan görüntülerle ilgili flaş gelişme!

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığınca polis memurları H.Ş. ve T.K.  hakkında hazırlanan iddianame, Giresun 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul  edildi. İddianamede, polis memurları H.Ş. ve T.K'nin 2 yıldan 6 yıla kadar  hapisle cezalandırılması talep edildi. Sanıkların yargılanmasına 27 Haziran'da başlanacak.

AİLE HEKİMİ İÇİN KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI KARARI

Yusuf Topal'ın ölümüyle sonuçlanan olayda "beyaz kod" uygulayarak  polis çağıran o dönem 15 Temmuz Şehitler Aile Sağlığı Merkezi'nde görevli aile  hekimi Ö.Y. hakkında "görevi kötüye kullanma" ve "taksirle ölüme neden olma"  suçlamalarıyla Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada ise takipsizlik  kararı verildi.

Soruşturma tutanaklarında, Ö.Y'nin, Yusuf Topal'a karşı herhangi bir  eyleminin olmadığı, bu haliyle ölüm olayına ilişkin herhangi bir kusurunun  bulunmadığından "taksirle ölüme neden olma" suçundan sorumlu tutulamayacağı  belirtilerek, "Şüpheli hakkında atılı suçlardan yasal unsurların oluşmadığından  ve mükerrer soruşturma nedeniyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığı"  kaydedildi.

ÖLÜMÜNDEN ÖNCE TERS KELEPÇE TAKILIP BİBER GAZI SIKILMIŞTI

İddianamede, polis memurları hakkında kamu davası açılması için  yeterli şüphenin oluştuğuna vurgu yapılarak bütün suçlarda olduğu gibi taksirli  suçlarda da hareket ile sonuç arasında nedensellik bağının varlığının  cezalandırmanın koşulu olduğu ifade edildi.

Taksirli suçlarda nedensellik bağının varlığının kabulü için failin  hareketinden bağımsız bir etkinin sonuca tek başına neden olmaması gerektiği  belirtilen iddianamede, şunlar kaydedildi:

"Şüpheliler her ne kadar öldürme kastıyla hareket etmemiş iseler de  olay tarihinde 82 yaşında olan Yusuf Topal'ı yere yatırmak, yerdeyken ters  kelepçe takmak ve biber gazı sıkmak suretiyle yaptıkları müdahale neticesinde  Yusuf Topal'ın ölebileceğinin objektif olarak öngörülebilir bir sonuç olmasına  karşın şüphelilerin bu sonucu öngöremediği, bu kapsamda şüphelilerin olayda  meydana gelen ağır neticede olan ölümden taksirle sorumlu tutulmasının gerektiği,  bu nedenle şüphelilerin eyleminin 'taksirle ölüme neden olma' suçunu  oluşturduğuna kanaat edinilmiş, şüpheliler hakkında kamu davası açılması için  yeterli şüphenin oluştuğu anlaşılmıştır."

OLAY

Yusuf Topal, 24 Temmuz 2018'de eşine ilaç yazdırmak için aile hekimine  başvurmuş, Topal ile olumsuz yanıt aldığı doktor Ö.Y. arasında tartışma çıkmıştı.

Doktorun "beyaz kod" talebi üzerine gelen polislerce gözaltına  alındığı sırada çıkan arbedede fenalık geçiren Topal, Giresun Üniversitesi Prof.  Dr. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki müdahaleye rağmen  kurtarılamamıştı.

Olayın ardından Topal'ın yakınları, Giresun Cumhuriyet Başsavcılığına  başvurarak polisler hakkında şikayetçi olmuş, haklarında adli ve idari soruşturma  başlatılan polisler, Giresun Valiliğince açığa alınmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!