Türkiye yeni bir şiddetle tanıştı (ÖZEL HABER)

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği kurucu üyesi Burcu Üzümcüler, şiddetin doğuştan gelmediğini ve sonradan görerek öğrenildiğini dile getirdi. Üzümcüler, sosyal medyanın hayatımıza girmesinin ardından yeni bir şiddet türüyle tanıştığımızı söyleyip, "Yüze söylenemeyenler, yazılı gidiyor" dedi.

Türkiye yeni bir şiddetle tanıştı (ÖZEL HABER)

HABERMERKEZİ/BURSADABUGÜN

Türkiye'nin en büyük yerel internet portalı olan Bursada Bugün bünyesinde 94.2 frekansında faaliyet gösteren Radyo Bursada Bugün'de Mehmet Ali Ekmekçi'nin sunduğu Sohbet Odası'nın konuğu Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği kurucu üyesi Burcu Üzümcüler oldu. Kurucu üyelerinden olduğu derneğin faaliyet alanlarından bahseden Üzümcüler, en önemli proje olarak sunulan 7/24 şiddet danışma merkezi hattının kapsamlı bir şekilde çalıştığını söyledi.  

GÖNÜLLÜLER ÇALIŞIYOR

Danışma merkezinin çocuk ve ailelere psikolojik desteğin yanı sıra birçok imkan da sunduğuna dikkat çeken Burcu Üzümcüler, " Tamamen gönüllülerden oluşan ekip, şiddet gören çocuk ve kadınlara hukuki ve psikolojik destek veriyor. Aynı anda farkında şiddete yönelik farkındalık yaratmaya çalışıyor.  Şiddet görmüş kadınlar, tamamen eğitimli insanlar tarafından psikolojik yardım görüyor" dedi.

ŞİDDET GÖREREK ÖĞRENİLİYOR

Amaçlarının kadınları ekonomik anlamda da ayaklarının üzerinde durmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Üzümcüler, "Onlar için bizsiz de yaşamayı sağlamaya çalışıyoruz. Gelen kadınların minimum 1 çocukları var. Çocukların hayatlarını da düşünmek zorundayız. Şiddet öğrenilmiş bir davranıştır. İçgüdüsel olarak bizimle beraber dünyaya gelmiyor. Şiddeti görerek öğreniyoruz. Küçük yaşlarda ailede şiddetle tanışılırsa, o birey ilerde de şiddete meyilli oluyor. Ayrıca cinsiyet eşitsizliğinin de önüne geçip, herkese karşı şiddete 'dur' diyebilmenin planlarını yapıyoruz. 'Ben ne dersem o olur' diyen bir nesille karşı karşıyayız. Burada herkesin bir suçu var ve sonucu hepimizi üzüyor" dedi.

ŞİDDETİN GEREKÇESİ OLAMAZ

Münevver Karabulut ve Özgecan Aslan katliamlarında toplumun ikiyüzlülüğünün ortaya çıktığını dile getiren Burcu Üzümcüler, " Münevver'de anne baba suçlanır hale geldi. Cinsiyete dayalı şiddeti gerekçelendirmeyi çok seviyoruz. Özgecan'da herhangi bir gerekçe bulamayınca, toplumsal olarak rahatladık ve sokağa çıktık. Şiddetin hiçbir gerekçesi asla olamaz. Duygu olan öfkedir, şiddet ise davranıştır. Erkeğin üzerinde ciddi bir psikolojik baskı var. Kendisine her türlü sözü söyleyen patronuna tepki veremeyen adam, tüm hıncını kendinden daha güçsüz olan kadından çıkarıyor" dedi.

FLÖRT ŞİDDETİ YÜKSELİŞTE

Sosyal medya kullanımının önemine değinen Üzümcüler, "Dijital şiddet diye yeni bir kavram hayatımıza girmiş durumda.  İnsanlar sanal ve dijital platformlarda ağır bir biçimde birbirine şiddet uyguluyor. İnsanlar nefret söylemelerini ve ayrımcılığı destekliyor. Kültürel olarak birbirimizin yüzüne bir şeyleri söylemeyi başaramıyoruz. Ama yazılı söylemek çok daha kolay. Bir tuşla ulaşamayacakları herkese son derece rahatlıkla argo ve ağır kelimelerle mesaj gönderebiliyorlar. Ceren Damar Hoca'nın ölümü haberinin altına dahi, 'İyi olmuş, ben de olsam yapardım' gibi son derece uç yorumlar yapılabiliyor. Kişiler olmadıkları kalıplara girip farklı bir kalıba girip yapıyorlar. Giydiğini kısıtlayan, yerini sorgulayan iki taraflı flört şiddeti de artmış durumda. Cinsiyetinden dolayı hayatını kaybettiyse bunun adı kadın cinayetidir. Bunların da sayısı son derece yükselme gösteriyor. Türkiye'de 3 evlilikten birisi çocuk evlilikler. Ayrıca çocuklar istismar edildiğini ailesine söylüyor ancak yakınlık durumundan dolayı konu kapatılıyor. Ancak çocuklar için o konu hep açık kalıyor" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!