Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye'ye 'şap' uyarısı

TÜRKİYE'nin Kiev Büyükelçiliği, Rusya'nın belirli bölgelerinden gelen şap hastalığı virüsü taşıyabilecek hayvanların ve ürünlerinin Ukrayna'dan geçişinin yasaklandığını duyururken, Ekonomi Bakanlığı da konuyla ilgili olarak ihracatçıları uyardı.

Türkiye'ye 'şap' uyarısı

 

Bakanlığa bağlı İhracat Genel Müdürlüğü, bir yazı yazarak Rusya Federasyonu'nun bazı bölgelerinde şap hastalığının tespit edildiğini hatırlattı. Ukrayna Veteriner ve Bitki Sağlığı Devlet Servisi tarafından 22 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Rusya Federasyonu'nun Kuzey Kafkasya ve Güney Federal bölgelerinden gelen ve şap hastalığı taşıma olasılığı bulunan hayvanlara ilişkin önlem alındığını aktaran yetkililer, bu hayvanlardan üretilen ürünlerin, hammaddelerin ve hayvan yemi olarak kullanılan tahılların Ukrayna'ya girişi ve toprakları üzerinden transit geçişinin yasaklandığını dile getirdi.

YAZIN GÜNDEME GELMİŞTİ

Bakanlık ihracatçıları konuyla ilgili bilgilendirirken geçen aylarda da pek çok hayvanın şap salgını nedeniyle öldüğü iddia edilmiş ancak Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı yanlış bilgilendirmeler sonucunda böyle bir algı oluştuğunu, hastalığa karşı soğuk zincir vasıtasıyla düzenli olarak aşılamaların yapıldığını duyurmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!