"Türkiye'ye adını veren Keltlerdir"

Aytunç Altındal, Türkiye adının kökeni, esrarlı Kelt sikkesi ve Kelt haçıyla ilgili ilginç açıklamalar yaptı.

''Türkiye'ye adını veren Keltlerdir''

Bilinmeyen-gizli kalmış tarih, inançlar  ve komplo teorileri üzerine araştırmalarıyla tanınan yazar Aytunç Altındal, Habertürk'te Pelin Çift'in sunduğu Öteki Gündem programına konuk oldu

"TÜRKİYE'YE ADINI VEREN KELTLER"
Aytunç Altındal, yine çok tartışılacak konulara değindi. Anadolu tarihinde Keltler'in yerinin pek bilinmediğine değinen Altundal, Türkiye adının Türkler'den önce kullanıldığını, ve bu adı Anadolu'da ilk Keltler'in kullandığını söyledi.

Altındal'ın araştırmasına göre M.Ö 13. yüzyıldan itibaren Kuzey-Batı Avrupa'da (Britanya Adası, İrlanda, Fransa, İspanya'nın bir bölümü ve Kuzey İtalya) dağınık kabileler halinde göç eden Kelt topluluklarının M.Ö. 7. yüzyılda batı Anadolu'yu işgal edip bir dönem yaşadıkları, yaşadıkları bölgeye eski başkentlerinin adı olan "Turkije" adını koyuyorlar.Altındal'ın kaynak gösterdiği İskoçya ve İrlanda'da muhafaza edilen Kelt rahibi-rahibeleri Druidler'in yazdığı belgelere göre, işgal ettikleri bölgeye "Galatia" adını verip, kurdukları yeni şehre de "Turkije" adını veriyorlar
KELTÇE'DE TURKİJE'NİN ANLAMI NE?
Yazar Altındal, Kelt dilinde Turkije'nin Kelt aristokratlarının yerleştiği medeni alan olarak tabir edildiğini söyledi. Bu aristokratların Keltler'in yöneticisi olduğunu ekleyen Altındal, Turkije'nin diğer anlamlarının da alüvyonlarla oluşan bölge, tarıma müsait alanlar olduğunu belirtti.
"KELT PARASINDA KELİME-İ TEVHİD VAR"
İngiltere'de M. S. 7. yüzyılda Northhumbria bölgesinde hüküm süren Kral Offa'nın Druidler'in de etkisiyle, ada daha Hristiyanlıkla tam tanışmadan üzerinde Kelime-i Tevhid'in olduğu sikkeler bastırttığını anlatan Aytunç Altındal, kralın diğer inançlardan ziyade İslam'dan nasıl etkilendiğine de değindi.

"KELİME-İ TEVHİD'İN ŞİFRESİ VAR"
Altındal, Masonlar'ın da Kelime-i Tevhid'i, Hz. Muhammed'in peygamberliğini ilan etmeden önce kullandıklarını belirtirken, Keltler'in Kelime-i Tevhid'in barındırdığı tek Allah'a inanma olgusundan etkilendiklerini vurguladı.

"KELT HAÇINDA BESMELE-İ ŞERİF VAR"
Yazar Altındal, bir başka ilginç objeyi, üzerinde Besmele-i Şerif yazan Kelt haçını anlattı. Altındal, haçın British Museum'da saklandığını söylererek. Kültür Bakanı'ndan bu haçın serbest gösterime sunulması için başvuruda bulunması çağrısı da yaptı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!