Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye'ye açık tehdit: "Vururuz"

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal el Mikdad, Suriye'ye yönelik bir askeri müdahale gerçekleştirilmesi halinde, Türkiye'yi vurma tehdidinde bulundu.

Türkiye'ye açık tehdit: ''Vururuz''

Başkent Şam'da Wall Street Journal gazetesinin muhabirine konuşan Mikdad, ABD liderliğinde başlatılacak bir operasyona katılmaları halinde, sadece İsrail'i değil, komşuları olan Türkiye ve Ürdün'ü de vuracaklarını söyledi.

Mikdad, "Savaş bir kez başladığında, neler olacağını kimse kontrol edemez. Suriye'ye yönelik herhangi bir saldırının, tüm bölgede ve hatta onun da ötesinde kesinlikle bir kaos doğuracağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD'nin bölgedeki müttefikleri Türkiye ve Ürdün'ün, olası bir müdahaleye katılmadan önce iki kez düşünmesi gerektiğini dile getiren Mikdad, "Suriye'ye yönelik saldırı Ürdün'den başlar başlamaz, Ürdün bunun sonucuna katlanacaktır" dedi.

Ürdün, Suriye meselesinde tarafsız olduğunu açıklamasına rağmen, ülke, Esad yönetimine muhalif grupları eğitmek üzere ABD ve Suudi Arabistan destekli girişimlere ev sahipliği yapıyor.

"ABD İLE BİR SAVAŞ İSTEMİYORUZ"

ABD Kongresi'nde Suriye müdahalesine ilişkin yapılacak oylamaya da değinen Mikdad, "Amerikalı temsilcilerin sağduyulu bir şekilde hareket edeceklerini, adaletin sesini dinleyerek kışkırtıcı eylemlerde bulunmayacaklarını umuyoruz" dedi.

2003-2006 yılları arasında Suriye'nin Washington Büyükelçisi olarak görev yapan Mikdad, "Amerikan halkını seviyoruz. ABD ile savaş istemiyoruz" şeklinde konuştu.

"KONGRE'NİN ONAYI AMERİKAN HALKI VE BÖLGE HALKLARI İÇİN TRAJEDİ OLUR"

Bir askeri müdahalenin, Washington yönetiminin hedeflediği gibi muhaliflerin değil El Kaide bağlantılı grupların elini güçlendireceğini belirten Mikdad, Kongre'nin askeri müdahaleye yeşil ışık yakmasının, "Suriye halkına, Amerikan halkına ve bölgedeki tüm halklara karşı bir trajedi" olacağını söyledi.

Suriye hükümetinin kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmadığını tekrarlayan Dışişleri Bakan Yardımcısı, bu konuda Amerikan halkı ve Kongre üyeleriyle her zaman diyaloga hazır olduklarını ve olacaklarını ifade etti.

Mikdad, "Bakan (John) Kerry'i şahsen tanıyorum. Umarım daha fazla Suriyelinin ölümüne neden olacak planlarda daha ileri gitmez" şeklinde konuştu.

"KİMYASAL SİLAHI KULLANAN MUHALİFLER"

Şam yönetiminin kimyasal saldırı konusundaki görüşlerini tekrarlayan Mikdad, kimyasal silahların muhalifler tarafından kullanıldığını belirterek, kimyasal silah kullanımının "korkunç ve kabul edilemez" olduğunu kaydetti.

Mikdad, "Suriye'de savaş halindeyiz. Kimse Suriye halkının maruz kaldığı bu acıları görmezden gelemez, fakat Suriye'deki bu suç çeteleri, silahlı gruplar, başından beri ülkede yaşananlar hakkında insanları yanıltıyorlar" dedi.

ABD'nin muhtemel bir müdahelesinin, kimyasal silah kullanma El Kaide ile bağlantılı muhalif grupları daha da cesaretlendireceğini söyleyen Mikdad, Suriye'nin müttefikleri olan İran ve Rusya'nın bir müdahele durumunda Şam yönetiminin yanında yer almaya devam edeceklerini de kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!