Türkiye ve İsrail'in zor kararı!

Politika hedefleri ve operasyonel çerçeve bakımından önemli ölçüde benzerlikleri bulunan TCMB ile İsrail Merkez Bankası'nın PPK toplantıları bu hafta gerçekleşecek.

Türkiye ve İsrail'in zor kararı!

Goldman Sachs yayımlandığı raporda, İsrail ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası arasındaki benzerliklere dikkat çekerek, her iki merkez bankasının da enflasyon hedeflemesine devam ederken aynı zamanda finansal istikrar hedeflediğini ve iç dengesizlikleri yönetmek amacıyla makro ihtiyati araçlar kullandığını bildirdi.


Goldman Sachs, her iki merkez bankasının da faiz oranlarındaki ve kurlardaki sapmaları dikkatle izlediğini dikkat çekti.

Her iki bankanın Para Politikası Kurulu toplantılarının birbirlerine yakın tarihlerde olacağını bildiren kurum beklentilerine yer verdi. İsrail ve Türkiye'de daha fazla faiz indirimi için alan gördüğünü kaydeden kurum, TCMB'nin faizleri sabit tutacağını, İsrail Merkez Bankası'nın (Bol) ise 25 baz puanlık indirime gidebileceği öngörüsünü paylaştı.

Goldman Sachs, Euro Bölgesi'nde son dönemde artan risklerin her iki merkez bankası için daha temkinli bir yaklaşıma neden olabileceğini, merkez bankalarının 'Bekle gör' politikası izleyebileceklerini ifade etti.

İç dengesizliklerin ana odak noktası olarak kalmaya devam etmesi durumunda ise İsrail Merkez Bankası'nın konut sektörüne güçlü bir vurgu yapması ve kurdaki değerlenme baskılarını sınırlandırmak amacıyla faiz indirimine gidebileceği beklentilerine yer verdi.

Goldman Sachs, TCMB'nin ise zorunlu karşılıklarda yeniden artışa gidebileceği öngörüsünü paylaştı. 26 Mart'ta yapılacak TCMB PPK toplantısında kurum, bankanın faiz oranlarında değişikliğe gitmesini beklemediğini fakat TL ile döviz cinsi zorunlu karşılıklarda artışa gidebileceğini dile getirdi. (THELİRA)

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!