Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

TÜRKİYE VE BURSA GÜNDEMİ

1 HAZİRAN 2011 ÇARŞAMBA

TÜRKİYE VE BURSA GÜNDEMİ

İHLAS HABER AJANSI

Cumhurbaşkanı Gül'ün programı
- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalyan mevkidaşı Giorgio Napolitano'nun davetine icabetle, İtalyan Birliği'nin kuruluşunun 150. yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere İtalya'ya gidecek. Gül, hareketinden önce, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda saat 17.00'de basın toplantısı yapacak. Gül, İtalya'da, Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği tarafından onuruna verilecek akşam yemeğine katılacak.

TBMM Başkanı Şahin'in programı
- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Karabük'ün Safranbolu ilçesinde saat 18.30'da, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün düzenlediği yıl sonu sergisinin açılışına katılacak.

Başbakan Erdoğan'ın programı
- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da saat 11.00'de, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye Hazır Hedef 2023" Proje Tanıtım Toplantısına katılacak. Diyarbakır'a gidecek olan Erdoğan, İstasyon Meydanı'nda saat 14.30'da halka hitap edecek, saat 16.00'da Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Sanat Merkezi'nde toplu açılış yapacak.

Bakanların faaliyetleri
- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış; İstanbul'da, saat 09.30'da Türkiye Seyahat Acentaları Birliği üyeleriyle kahvaltıda buluşacak, saat 12.00'de AK Parti Sultanbeyli İlçe Teşkilatı Seçim Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret edecek. Bağış, saat 15.00'te Tuzla Kaymakamlık binasının açılış törenine, saat 16.30'da Pendik'te Okul Öncesi Çocuk Şenliği'ne, saat 19.30'da Ekonomi Gazetecileri Derneğinin geleneksel Yaza Merhaba programına katılacak.
- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'da saat 11.30'da, Bursaspor'un yeni stadı Timsah Arena'nın temel atma törenine katılacak. Arınç, daha sonra partisinin seçim çalışmalarına katılacak.
- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli'nde saat 14.00'te, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği'nin toplantısına katılacak.
- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, saat 09.00'da Ankara Swiss Otel'de, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) İzleme Komitesi 27. Toplantısı'nın açılışını yapacak.
- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, saat 09.30'da Bakanlık Başöğretmen Salonu'nda düzenlenecek 30 bin kadrolu öğretmen ataması programına katılacak.

Siyasi partilerin faaliyetleri
- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; saat 11.00'de Yozgat'ta, saat 14.00'te Tokat'ta, saat 16.00'da Kastamonu'da partisince düzenlenen mitinglerde konuşacak.
- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da saat 09.45'te, partisinin Şereflikoçhisar İlçe Teşkilatını
ziyaret edecek. Bahçeli; saat 11.30'da Aksaray'da, saat 14.00'te Niğde'de, saat 18.00'de Konya'da halka seslenecek.
- DSP Genel Başkanı Masum Türker, partisinin Denizli İl Teşkilatı'nda, saat 11.00'de basın toplantısı düzenleyecek.
- AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları'nın düzenlediği geleneksel piknik, Sarıyer Mehmet Ekin Piknik Alanında saat 10.00'da gerçekleştirilecek.
- CHP Ankara İl Başkanı Tarık Şengül, saat 12.00'da CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyecek.

Basın toplantısı, tören, eylem, panel, toplantı, görüşme, ziyaret
- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Lefkoşa ara bölgede saat 10.00'da, Kıbrıs müzakereleri kapsamında bir araya gelecek.
- Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı'nca bu yıl 17.'si düzenlenen Türk Dünyası Çocuk Şöleni, İstanbul Beşiktaş'taki Fi-Yapı İnönü Stadyumu'nda saat 09.30'da başlayacak gösteriyle devam edecek.
- İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde saat 11.00'de basın açıklaması yapılacak.
- Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, saat 10.00'da 2011 yılı asfalt sezonu açılış törenine ve engelli sporculara spor malzemesi dağıtım törenine katılacak.
- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, görev süresinin dolması nedeniyle Diploması Muhabirleri ile kahvaltılı toplantıda bir araya gelerek Türkiye'deki beş yıllık çalışmasını değerlendirecek.
- Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyeleri, saat 12.30'da Sağlık Bakanlığı önünde basın açıklaması yapacak.
- Çankaya Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Hilal Parkı, saat 18.00'da Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık'ın katılacağı törenle açılacak, saat 19.30'da Olgunlar Sokak'ta düzenlenen bir konserle bölgede yapılan çalışmaları tanıtacak.
- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, saat 11.00'da Ankara'nın Ayaş ilçesinde açılışlar gerçekleştirecek, saat 14.00'da Ankara'nın Beypazarı İlçesi'nde Atatürk Parkı ve Gürağaç İçme Suyu Arıtma Tesisi açılış törenlerine katılacak, saat 17.00'da Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapımı biten konutların kura çekim törenine katılacak.
- HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi ve sendika üyeleri, saat 12.30'da TÜİK Başkanlığı önünde basın açımlaması yapacak.
- Ankara'ya girişleri izin verilmeyen Büyük Anadolu Yürüyüşü Kervanları üyelerine, saat 12.00'da DİSK/Genel-İŞ Sendikası üyeleri destek vermek üzere Ankara'nın Gölbaşı ilçesine gidecek.
- Strateji Düşünce Enstitüsü tarafından düzenlenen "Seçim Beyannameleri ve Siyasi Partiler" konulu panel, saat 14.00'da SDE Konferans Salonu'nda başlayacak.
- Özel Evrensel Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen "Geleneksel 13. Bilimsel Araştırma Projeleri Yarışması"nın ödül töreni, saat 13.00'da Özel Evrensel Eğitim Kurumları'nda gerçekleştirilecek.
- Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, saat 12.00'da İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yapacak.
- Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi üyeleri, saat 10.30'da YKM ön 'da partisince düzenlenen mitinünde basın açıklaması yapacak.
- Kazakistan'ın bağımsızlığının kazanmasının ve Türk-Kazak diplomatik ilişkilerinin 20. yıldönümü vesilesiyle, saat 18.30'da Suna Çokgür Ilıcak Sanat Galerisi'nde fotoğraf sergisi açılacak.

SPOR GÜNDEMİ
------------------------
- Türkiye A Milli Futbol Takımı, 2012 Avrupa Şampiyonası elemelerinde 3 Haziran'da Brüksel'de Belçika ile oynayacağı maçın hazırlıklarını, saat 11.30'da basına kapalı antrenmanla sürdürecek. Antrenmanın ardından A milliler, saat 14.30'da otobüsle Brüksel'e hareket edecek ve burada Conrad Brussels'da konaklayacak.
- Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nde (FIFA) başkanlık seçimi İsviçre'nin Zürih kentinde yapılacak. Seçimlere Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'in de katılması bekleniyor.
- Beko Basketbol Ligi Play-off yarı final dördüncü maçında Galatasaray Cafe Crown ile Banvit karşı karşıya gelecek. Maç saat 20.00'de başlayacak. 

ANKA AJANSI

 CUMHURBAŞKANI GÜL İTALYA'YA GİDİYOR
-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temaslarda bulunmak üzere İtalya'ya gidiyor.
-Cumhurbaşkanı Gül, bu ülkeye hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulunuyor. (Saat: 17.00)

-BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN PROGRAMI
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen "Türkiye Hazır Hedef 2023" proje tanıtım toplantısına katılıyor. (Saat: 11.00)

-BAŞBAKAN ERDOĞAN DİYARBAKIR'DA
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim kampanyasını Diyarbakır'da sürdürüyor.
-Başbakan Erdoğan, Diyarbakır'da bir miting düzenleyerek halka sesleniyor ve toplu açılış törenine katılıyor. (Saat: 14.30/16.00)
(İZLENİYOR)

-CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU YOZGAT, TOKAT VE KASTAMONU'DA
-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim kampanyası kapsamında Yozgat, Tokat ve Kastamonu'da vatandaşlar ile buluşuyor ve mitingler düzenleyerek halka sesleniyor. (Saat: 11.00/14.00/16.00)

-MHP LİDERİ BAHÇELİ AKSARAY, NİĞDE VE KONYA'DA
-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim çalışmaları çerçevesinde Şereflikoçhisar'ı ziyaret ediyor ve sırasıyla Aksaray, Niğde ile Konya'da mitingler düzenleyerek halka sesleniyor. (Saat: 09.45/12.00/15.00/18.30)

-DP LİDERİ ZEYBEK MANİSA'DA
-DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, seçim kampanyasını Manisa'da sürdürüyor.
-Zeybek, Manisa'da bir dizi ziyaret gerçekleştiriyor ve vatandaşlar ile buluşuyor. (Saat: 10.15)

-DSP LİDERİ TÜRKER DENİZLİ, BURDUR VE ISPARTA'DA
-DSP Genel Başkanı Masum Türker, seçim çalışmaları kapsamında Denizli, Burdur ve Isparta'da bir dizi ziyaret gerçekleştiriyor ve halk ile bir araya geliyor. (Saat: 10.00)

-30 BİN ÖĞRETMEN ATANIYOR
-Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Bakanlık Başöğretmen Salonu'nda gerçekleşen 30 bin kadrolu öğretmenin atama programına katılıyor.
-Atama programının ardından Eğitim Sen, öğretmen ve eğitim çalışanlarının güvenceli konuma getirilmesi ve eğitim iş gücü açığının kapatılmasını talep etmek üzere YKM önünde toplanıyor ve Milli Eğitim Bakanlığı önünde bir basın açıklaması yapıyor. (Saat: 09.30/10.30)

-BAKAN BAĞIŞ İSTANBUL'DA
-Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Üsküdar, Sultanbeyli, Tuzla ile Pendik'te çeşitli ziyaretler gerçekleştiriyor ve vatandaşlar ile bir araya geliyor. (Saat: 09.30)

-TİM, MAYIS AYI İHRACAT RAKAMLARINI AÇIKLIYOR
-Türkiye İhracatçılar Meclisi, Mayıs ayı ihracat rakamlarını Mersin'de açıklıyor.
-Toplantıya, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan katılıyor.

-BAKAN EROĞLU AFYONKARAHİSAR'DA
-Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'da çeşitli temas ve incelemelerde bulunuyor.

-YARGITAY VE DANIŞTAY'DA VEDA TÖREN
-Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Danıştay Başkanı Mustafa Birden, bugün itibariyle yaş haddinden emekliye ayrılıyor. Yargıtay ve Danıştay'da veda töreni düzenleniyor.
-Gerçeker'den boşalan Yargıtay Başkanlığı için yarın seçim yapılacak.

-TTB'NİN BASIN AÇIKLAMASI
-Türk Tabipleri Birliği, sağlık çalışanlarının sıkıntılarına ve taleplerine ilişkin TTB önünden, Sağlık Bakanlığı'na yürüyüşe geçiyor ve Sağlık Bakanlığı önünde basın açıklaması yapıyor. (Saat: 12.00/12.30)

-CHP'DE LİSTEYE GİREMEYEN VE ADAY OLMAYAN VEKİLLER KİTAP YAZIYOR
-CHP'de aday olmayan ve liste dışı kalan milletvekilleri kitap yazmak için kolları sıvadı. Bursa Milletvekili Onur Öymen'in, "Demokrasiden Diktatörlüğe" adlı kitabı birkaç gün içinde çıkacak. İstanbul Milletvekili Ali Topuz'un kitabı ise ekim ayında yayınlanacak. İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek anılarını yazmaya başlarken İzmir Milletvekili Canan Aritman da kadının siyasetteki yerini anlatan bir kitap yazmayı planlıyor. Anılarını yazmayı düşünen İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu da, "Tarihe not düşmek gerekir" dedi.

-İHRACAT, HAMMADDE İTHALATININ YÜZDE 78.6'SINI KARŞILADI
-Türkiye'nin 2011 yılının ilk dört ayında gerçekleştirdiği hammadde ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42.5 artarak 55 milyar 123 milyon dolara ulaştı. Bu yılın ilk dört ayında 43 milyar 337.3 milyon dolar olan toplam ihracat, hammadde ithalatının yüzde 78.6'sını karşılayabildi.

-İÇECEK SEKTÖRÜ İÇİN, "TÜKETİCİ BİLİNÇLENDİRME PLATFORMU' KURULACAK
-TOBB Türkiye İçecek Sanayi Meclisi, içecek sektörü için "Tüketici Bilinçlendirme Platformu" oluşturacak. Meclis ayrıca süt, meyve suyu ve ayran ihracatının arttırılması ve sektörün büyümesine yönelik önerilerin oluşturulduğu bir rapor hazırlayacak.

-ANITKABİR'İ MAYIS AYINDA 412 BİN 766 KİŞİ ZİYARET ETTİ
-Mayıs ayı içinde Anıtkabir'i toplam 412 bin 766 kişi ziyaret etti ve Anıtkabir içinde yer alan müzeyi gezdi.

CİHAN HABER AJANSI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya Birliği'nin kuruluşunun yıldönümü nedeniyle İtalya'daki törenlere katılmak üzere bu ülkeye gidecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde ''Türkiye Hazır Hedef 2023'' proje tanıtım toplantısına katılacak. Başbakan Erdoğan, Diyarbakır mitinginde konuşacak ve toplu açılış törenine iştirak edecek. (11.00-14.30-16.00)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince Yozgat, Tokat ve Kastamonu'da düzenlenecek mitinglere katılacak. (11.00-14.00-16.00)

Yaş haddinden emekliye ayrılan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ile Danıştay Başkanı Mustafa Birden için, Yargıtay ve Danıştayda ayrı ayrı veda törenleri düzenlenecek. (16.00-16.00)

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Çankırı ve Çerkeş'te seçim çalışmalarında bulunacak. (10.30-15.00)

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın MÜSİAD Adana Şubesi'nin 21. yıl etkinliklerine katılacak. (18.00)

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı 25. Uluslararası İzmir Festivali'ni 20 Haziran - 21 Temmuz 2011 tarihleri arasında düzenleyecek. Festivalin geleneksel basın toplantısına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katılacak. (14.00)

Uluslar arası Radyocular Birliği tarafından Ankara Dedeman Otel'de ''Alkışı hak edenler'' ödül töreni gerçekleşecek. (20.00)

İzmir'de, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan ve Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel'in katılımıyla "Ege Mutfağı Sempozyumu" gerçekleştirilecek. (09.30)

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir 2. Bölge Milletvekili Adayı Alaattin Yüksel, Enerji Projeleri konusunda basın toplantısı düzenleyecek. (11.00)

İzmir'de, geleneksel postacı yürüşüyü PTT Genel Müdürü Osman Turhal'ın da katılımıyla gerçekleştirilecek. (10.00)

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!