Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

TÜRKİYE VE BURSA GÜNDEMİ

7 MART 2011 PAZARTESİ

TÜRKİYE VE BURSA GÜNDEMİ

İHLAS HABER AJANSI

 Başbakan Erdoğan'ın programı
- Başbakan Erdoğan, saat 11.00'de Büyük Anadolu Oteli'nde düzenlenecek Türk Metal Sendikası 16. Kadın Kurultayı'na katılacak. Erdoğan, saat 15.00'de Anamur'da Alaköprü Barajı'nın temelini atacak

Bakanların faaliyetleri
- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, saat 13.00'de SHÇEK Genel Müdürlüğü ile Ankara Barosu arasında, ''Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Şiddet Mağduru Kadın ve Çocuklara Destek Olabilmek Amacı ile İşbirliğinin Geliştirilmesi'ne ilişkin protokolün Baro'da yapılacak imza törenine katılacak. Bakan Kavaf, saat 14.00'de Sheraton Otel'de Ankara Genç İşadamları Derneği Kadın Platformunun ''Afet ve Kadın'' konulu konferansına katılacak.

- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, saat 10.00'da Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uyduları ile ilgili DLH Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenecek imza törenine katılacak. Bakan Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, saat 19.30'da, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği yılın basın fotoğrafları 2010 ödül törenine katılacak.

- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay'ın Dörtyol ilçesinde saat 11.00'de, Adliye Sarayı'nın açılışını yapacak.


Siyasi partilerin faaliyetleri
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, saat 11.00'de parti genel merkezinde ''Yoksulluk ve Yoksullukla Mücadele'' konulu basın toplantısı yapacak.


Basın toplantısı, tören, eylem, panel, toplantı, görüşme, ziyaret
- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, saat 10.30'da Yargıtay'ın 143. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret ederek mozoleye çelenk koyacak. Gerçeker, Yargıtay Konferans Salonu'nda yapılacak sempozyumla Türkiye Barolar Birliğinde düzenlenecek 'Dünden Bugüne' konulu fotoğraf sergisi ve kokteyle katılacak.

- İstanbul'da düzenlenen Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu'nun 25. İş Zirvesi, Çırağan Sarayı'nda saat 12.15'te başlayacak.

- Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız, saat 09.30'da SGK Kavaklıdere Lokali'nde, sosyal güvenlik prim yapılandırılmasına ilişkin basın toplantısı düzenleyecek.

- Türk- İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, saat 11.00'de Türk Metal Sendikası tarafından düzenlenen Kadın İşçiler 16. Büyük Kurultayına katılarak bir konuşma yapacak.

- Ankara Giyim Sanayicileri Derneği, saat 20.00'de geleneksel olarak her yıl düzenlediği ''Başkent Uluslararası Moda Günleri'' Sheraton Otel'de başlayacak.

- Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Başkanı Andrey Kondakov, saat 10.00'da TOBB İkiz Kuleler'de, bankanın finansman imkanları, iş potansiyeli ve bankaya başvuru mekanizmalarının tanıtılacağı bir sunum yapacak.

- Türk Mühendis ve Mimar Odası Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu, saat 12.00'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'e yanıt vermek için ortak bir basın toplantısı düzenleyecek.

- Türkiye II. Uluslararası Güvenilir Gıda Zirvesi, saat 14.00'de Ankara Rixos Grand Otel'de yapılacak.

- 7 Mart 1990 tarihinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç, saat 10.30'da İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki mezarı başında törenle anılacak. Aynı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Çetin Emeç'in şoförü Sinan Ercan için de Karacaahmet Mezarlığı'ndaki kabri başında saat 11.30'da anma töreni yapılacak.

- Türk Tabipler Birliği Behçet Aysan Şiir Ödül töreni saat 19.00'da Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde yapılacak.

- Hazine, 6 ay (182 gün) vadeli TL cinsi, ıskontolu referans bono ihalesi düzenleyecek.

- Ankara Tabip Odası, saat 12.30'da, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde bir araya gelecek.

- Konya SGK İl Müdürlüğü'nde saat 10.00'da Torba Yasa'yla ilgili bir basın toplantısı düzenlenecek.

Spor
-----------------
- 7 Mart Pazartesi: Spor Toto Süper Lig 24 Hafta maçları
20.00 Gençlerbirliği-Fenerbahçe (Ankara 19 Mayıs)

- 5-6: Bayanlar Güreş Dünya Kupası müsabakaları (Lievin-Fransa)

- Galatasaray, Ankaragücü maçının hazırlıklarını basına kapalı olarak sürdürecek.

- Beşiktaş, Manisaspor maçının hazırlıklarını basına kapalı olarak sürdürecek.

- Dün oynanan Beşiktaş Trabzonspor maçında burnu kırılan Burak Yılmaz bugün taburcu olacak.

- Trabzonspor Teknik Direktörü, dün oynanan ve tribüne çıkarılması ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yapacak.

- Pariste düzenlenen 31. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda 1.500 metrede Kemal Koyuncu, Türkiye rekoru kırarak Gümüş Madalya kazandı. 3000 metrede Halil Akkaş da bronz madalya kazandı. Atletlerimiz bugün Türkiye'ye gelecekler.

ANKA AJANSI

 -KADIN İŞÇİLER 16'NCI BÜYÜK KURULTAYI DÜZENLENİYOR
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Metal Sendikası tarafından Büyük Anadolu Otel'de düzenlenen Kadın İşçiler 16. Büyük Kurultayı'na katılıyor.
-Kurultaya Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, ILO Türkiye Direktörü Gülay Aslantepe ve birçok konfederasyonun genel başkanı katılıyor. (Saat: 11.00)

-BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN PROGRAMI
-Başbakan Erdoğan, Mersin Anamur Şehir Stadı'nda düzenlenen Alaköprü Barajı Temel Atma Töreni'ne katılıyor.
-Törene ayrıca, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve KKTC Başbakanı İrsen Küçük ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kültür ve Turizm
Bakanı Ertuğrul Günay, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da katılacak. (Saat:11.00/15.00)

-SGK, PRİM YAPILANDIRMALARINI AÇIKLIYOR
-SGK Başkanı Emin Zararsız, Sosyal Güvenlik Prim yapılandırmaları hakkında açıklamada bulunuyor. (Saat: 09.30)

-KADIN KONULU TOPLANTILAR
-Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir toplantı düzenleyerek, kadınları ilgilendiren 3 haberi kamuoyuyla paylaşıyor.
-Ankara Barosu'nda "Kadın ve Siyaset" konulu bir toplantı düzenleniyor. Toplantının oturum başkanlığını Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu yapıyor. (Saat:10.00/13.30)

-YARGITAY'IN KURULUŞUNUN 143'ÜNCÜ YILI
-Yargıtay'ın 143. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir dizi tören düzenleniyor.
-Yargıtay üyeleri Anıtkabir'i ziyaret ediyor ve bu ziyaretin ardından Yargıtay Konferans Salonu'nda "Açılış konuşmaları ve koruma tedbirleri" konulu bir sempozyum düzenleniyor.
-Türkiye Barolar Birliği'nde "Dünden bugüne" konulu bir fotoğraf sergisi düzenlendikten sonra bir kokteyl veriliyor. (Saat: 10.30/13.30/19.45/20.00)

-YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI 2010 ÖDÜL TÖRENİ
-Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Yılın Basın Fotoğrafları 2010 Ödül Töreni'ni Ankara Grand Rixos Otel'de düzenliyor.
-Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yanı sıra birçok Bakan ve bürokrat katılıyor. (Saat:19.30)

-BAKAN YILDIRIM'IN PROGRAMI
-Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türksat 4A ve Türksat 4B Haberleşme Uyduları'nın imza törenine katılıyor. (Saat: 10.00)

-CHP'Lİ ÖZTRAK'IN BASIN TOPLANTISI
-CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, parti genel merkezinde "Yoksulluk ve Yoksullukla Mücadele" konulu basın toplantısı düzenleyecek. (Saat: 11.00)

-ANKARA BAROSU VE SHÇEK ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANIYOR
-Ankara Barosu ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu "Aile içi şiddete karşı" işbirliği protokolü imzalıyor.
-İmza törenine Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu ve SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış katılıyor. (Saat: 13.00)

-TMMOB VE TTB'DEN BASIN TOPLANTISI
-Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve Türk Tabipleri Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in kendilerine yönelttiği "İş Güvenliği Uzmanı yetiştirilmesine engel oluyorlar" suçlamasına yanıt vermek için bir basın toplantısı düzenliyor. (Saat:12.00)

-KARADENİZ TİCARET VE KALKINMA BANKASI TANITIM SUNUMU DÜZENLENİYOR
-Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Başkanı Andrey Kondakov başkanlığında, Banka'nın finansman imkanları, iş potansiyeli ve Banka'ya başvuru mekanizmaları TOBB'da düzenlenen bir toplantı ile tanıtılıyor. (Saat: 10.00)

-GÖRSEL KÜLTÜR KURAMI ÇALIŞTAYI DÜZENLENİYOR
-"Okulların Görsel Sanatlar Eğitimi Müfredat Programlarında Yeni Yaklaşımlar ve Uygulamalar: Görsel Kültür Kuramı Çalıştayı" TOBB ETÜ'de düzenleniyor. (Saat: 09.30)

-BAŞBAKANLIKTA 9 YILDA SÖZLEŞMELİ PERSONEL TAVAN YAPTI
-CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemür'ün soru önergesine Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın verdiği yanıt, Başbakanlık merkez teşkilatı ile bağlı ve ilgili kuruluşlarındaki sözleşmeli personel sayısında rekor sayıda artış olduğunu ortaya koydu.

-TÜRKİYE'NİN PETROL FATURASI YÜZDE 29 ARTTI
-Türkiye'nin petrol faturası, 2011 yılı Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28.8 artışla 1 milyar 830.5 milyon dolara ulaştı. Türkiye'nin doğalgaz faturası ise Ocak'ta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33.5 artışla 1 milyar 664.8 milyon dolara yükseldi.
-2011 yılı Ocak ayında Türkiye'nin dayanıklı tüketim malları ithalatı yüzde 29.8 artışla 249.9 milyon dolara ulaşırken, binek otomobil ithalatı yüzde 133.2 artarak 448 milyon dolara, motorlu kara taşıtları ithalatı yüzde 80.1 artışla 998.9 milyon dolara yükseldi.

-ŞUBAT'TA YABANCILARIN BORSA'DAKİ İŞLEMLERİ YÜZDE 22.4 ARTTI
-Yabancıların İMKB'de yaptıkları işlemlerin hacmi Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22.4 oranında artarak 13 milyar 335.8 milyon dolara yükseldi. Geçen yıl Şubat'ta 364.9 milyon dolar net satımla sonuçlanan yabancı işlemleri, 2011 yılı Şubat ayında 747.7 milyon dolarlık net satım olarak gerçekleşti.

-110 İŞÇİ DAHA YARIN İŞSİZLER KERVANINA KATILACAK
-Türk Patent Enstitüsü'nde 10 yılı aşkın süredir birçok farklı taşeron şirkete bağlı olarak hizmet veren 110 taşeron işçisi, kurumun 8 Mart tarihinde yenilenmesi gereken hizmet sözleşmesini yenilemeyeceğini belirtmesi üzerine bu tarihte kapı önüne konulacak.

-YABANCILAR YİNE "GARANTİ" DEDİ
-Yabancıların Şubat ayında İMKB'de yaptıkları işlemlerin yüzde 80'i 20 şirketin hissesinde gerçekleşirken, ilk sırada bulunan Garanti Bankası tek başına işlem hacminden yüzde 24 pay aldı.

-HAZİNE'NİN HAREKETLİ HAFTASI
-Hazine Müsteşarlığı, Mart ayının en hareketli günlerini bu hafta yaşayacak. 7-8 Mart tarihlerinde 3 ihale gerçekleştirecek olan Hazine Müsteşarlığı, Mart ayının en yüklü iç borç ödemesini 9 Mart'ta yapacak.

CİHAN HABER AJANSI

- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da Türk Metal Sendikası 16. Kadın Kurultayı'na katılacak. (11.00)

- Başbakan Erdoğan, Mersin Anamur'da Alaköprü Barajı'nın temelini atacak. (15.00)

- Şiddete Karşı İzmir Kadın Koordinasyonu, 2009-2010 yıllarına ilişkin veriler dikkate alınarak hazırlanan "Kamu kurumlarına yapılan bilgi edinme" başvurularına ilişkin raporu açıklayacak. (17.30)

- İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden gerek gözaltında olan gerekse cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü olarak bulunan, yargılanan ve haklarında soruşturma açılan tüm gazetecilerle dayanışma amacıyla Konak Meydanı Hasan Tahsin heykeli önünde basın açıklaması yapacak. (12.00)

- Spor Toto Süper Lig'de 24. hafta maçları Gençlerbirliği - Fenerbahçe müsabakasıyla tamamlanacak. (20.00)

- Bank Asya 1. Lig'de 24. hafta Altay - Orduspor mücadelesiyle tamamlanacak. (20.00)

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!