Türkiye tarla bitkileri kongresi başladı

Türkiye 9. Tarla Bitkileri Kongresi, Uludağ Üniversitesi'nde (UÜ) başladı. Vali Yardımcısı Hüseyin Eren, Türkiye'nin dünya tarımının yüzde 0.80'ini gerçekleştirdiğini ancak fındık gibi bazı ürünlerde ilk 5'te yer aldığını söyledi.

Türkiye tarla bitkileri kongresi başladı

UÜ Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bilim Derneği ve TÜBİTAK iş birliği ile bu yıl 9'ncusu düzenlenen Türkiye Tarla Bitkileri Kongresi, UÜ Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle başladı. Törene, Vali Yardımcısı Hüseyin Eren, UÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Saim Kılavuz, UÜ Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Esvet Açıkgöz, UÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Filya ve öğretim üyeleri hazır bulundu.
UÜ Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Esvet Açıkgöz, kongrelerde araştırmacılar arasında bilgi akışının son derece etkili olduğunu kaydetti. Açıkgöz, tarla bitkileri bilim dalında yapılan yeni çalışmaların paylaşılarak tartışılması için bu kongrenin düzenlendiğini ifade ederek, "Kongreye üniversitemizden, araştırma enstitülerinden ve özel sektörden yaklaşık 400 araştırmacı katıldı. 44 üniversite, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın 23 farklı biriminden yetkililer, Türkiye Atom Enerjisi ve 4 özel kuruluştan yetkililer burada. İran, Irak ve KKTC'den yaklaşık 25 bilim adamı da kongremizde yer almak için geldi. Kongrede 142 sunulu, 352 poster olmak üzere 494 bildiri yer alacak. Bu bildirilerden bazılarının yurt dışında yapılmış araştırmalar dayanması kongreye zenginlik katacak" dedi.
Kongrede sunulan bildirilerin daha sonra basılacağını ve üniversite ve araştırma enstitülerinin kütüphanelerinde ücretsiz olarak dağıtılacağını belirten Açıkgöz, bu yıl ilk kez en başarılı sunuma ve en iyi 3 poster bildiriye ödül vereceklerini açıkladı.
UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Saim Kılavuz ise, üniversite olarak gerçekleştirdikleri tüm araştırmaları devlet ve çiftçilerle paylaştıklarını kaydederek, kongreden başarılı sonuçlar çıkacağına emin olduğunu ifade etti.

"BÖLÜNMÜŞ TARIM ARAZİLERİ BÜYÜK PROBLEM"
Vali Yardımcısı Hüseyin Eren, Türkiye'nin dünya tarımının yüzde 0.80'ini gerçekleştirdiğini ancak fındık gibi bazı ürünlerde ilk 5'te yer aldığını söyledi. Türkiye'nin tarımsal üretimini daha da geliştirmesi gerektiğini belirten Eren, Türkiye'nin en önemli probleminin bölünmüş tarım alanları, sulama imkanları ve tarımsal desteklemeler olduğunu kaydetti. Devletin parçalı tarım alanlarını bir araya getirmek için çalışmalar yürüttüğünü anlatan Eren, birleşerek gerçekleştirilen tarım işletmeleri ya da çiftliklerini tarımsal üretimi arttıracağını dile getirdi. Damla sulama yöntemi konusunda da çiftçilerin bilinçlendirildiğini ve desteklendiğini aktaran Eren, kırsal kalkınma desteklerinin de çiftçilere ulaştırıldığını sözlerine ekledi.
Açılış konuşmalarının ardından UÜ Ziraat Fakültesi'nden emekli olan öğretim üyelerine hediyeleri takdim edildi.
Serin ve sıcak iklim tahılları, endüstri bitkileri, çayır mera ve yem bitkileri, yemeklik tane baklagiller, tıbbi ve aromatik bitkiler ve biyoteknoloji konularının ele alınacağı kongre 15 Eylül'de son bulacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!