Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye, Paris Büyükelçisi'ni çekecek mi? Bakan Çavuşoğlu açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Charlie Hebdo'da yayınlanan çirkin karikatürün ardından Fransa ile yaşanan krize dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye, Paris Büyükelçisi'ni çekecek mi? Bakan Çavuşoğlu açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Paris büyükelçisinin geri çağrılıp çağrılmayacağına ilişkin, "Bugün 2006'da Jacques Chirac'ın sözleriyle cevabımızı verdik. İçeride soruşturma başlatıldığı gibi, gerek Fransa gerekse uluslararası düzeyde de hem hukuki hem diplomatik sürecini takip ediyoruz.  Paris büyükelçisinin geri çağrılacağı bir durum yok şu anda, telefonda istişare halindeyiz." yanıtı verdi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın 2006'daki "basın özgürlüğü ve dini inançlara saygı üzerine" yaptığı bir açıklamayı "Bir zamanlar Fransa" notuyla paylaştı. 

Çavuşoğlu, Twitter hesabından "Bir zamanlar Fransa" notuyla, eski Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'ın 8 Şubat 2006'da Hz. Muhammed karikatürleri olayı kapsamında basın özgürlüğü ve dini inançlara saygıya dair açıklamasını Türkçe, Fransızca ve İngilizce olarak paylaştı. 

Chirac'ın söz konusu açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: 

"Karikatürler ve Müslüman dünyasında yarattıkları tepkilerle ilgili olarak, ifade özgürlüğünün Cumhuriyet'in temellerinden biri olmakla beraber aynı zamanda hoşgörü ve tüm inançlara saygı değerlerine dayanmakta olduğunu hatırlatırım. Başkalarının inançlarını ve özellikle de dini inançlarını yaralayabilecek her şeyden kaçınılmalıdır. İfade özgürlüğü sorumluluk ruhuyla kullanılmalıdır. Tutkuları tehlikeli bir şekilde körükleyebilecek tüm bariz kışkırtmaları kınıyorum."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!