Türkiye Orta Doğu sürecinde dik duruyor

Başta Libya olmak üzere Mısır, Yemen ve Suriye'de yaşanan demokratikleşme hareketlerinin tarihin normalleşmesi olarak yorumlanması gerektiğini belirten Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, Arap baharında Türkiye'nin, "Bekle gör" politikasından ziyade dik bir duruş sergileyerek tavrını ortaya koyduğunu söyledi.

Türkiye Orta Doğu sürecinde dik duruyor

Orta Doğu'da yaşanan gelişmeleri akademik bakış açısıyla değerlendiren Arı, Libya'da Kaddafi diktatörlülüğünün sona erdiğini söyledi. Libya, Suriye, Mısır, Yemen'deki hadiseleri tarihin normalleşmesi olarak gördüğünü belirten Arı, otoriter rejimlerin artık yerini demokrasiye bırakmak zorunda olduğunu dile getirdi. İstikrarlı bir Orta Doğu tablosu oluşması için sancılı bir dönem yaşandığını ifade eden Arı, "Bu geçiş her zaman kolay olmayabilir" şeklinde konuştu.
Türkiye'nin Orta Doğu'daki süreçte dik bir duruş sergilediğini kaydeden Arı, asırlardır demokrasinin gelmediği Orta Doğu coğrafyasında artık dengelerin değiştiğini söyledi. Orta Doğu'da demokrasinin yerleşmesi için uzun zaman gerektiğini ifade eden Arı, "Türkiye son dönemde aktif bir dış politika izledi. Türkiye, 'Bekle gör' bakışından ziyade dik bir şekilde süreçte yer aldı. Türkiye, Orta Doğu'da ciddi bir rol alacak. Türkiye'nin bölge sürecinde başarılı olacağını düşünüyorum. Mısır'da Mübarek
hükümetinin devrilmesi önemli çünkü Mübarek iktidarı Türkiye için engeldi. Türkiye çok dikkatli adım atıyor" dedi.

"SURİYE BU HALİYLE DEVAM EDEMEZ"
İran'ın bütün kartlarını Esad rejimine oynadığını söyleyen Arı, "Suriye bu haliyle devam edemez. Bir şekilde otorite yapısının kırılması ve demokrasiye geçmesi lazım. Bu ne kadar çabuk olursa iyi olur. Zaten süreç de bunu zorluyor. Türkiye'nin Suriye üzerinde etkili olmadığını söyleyemeyiz. Suriye'ye askeri müdahale yapılmaması lazım. Libya'daki müdahale Suriye'de ters tepebilir. Irak olayları kadar süreç uzayabilir. Müdahaleden çok, Esad rejimini başka yollarla dönüşüme zorlamak gerek" diye konuştu.

"İRAN BU DURUMUNU UZUN SÜRE KORUYACAK"
İran'ın bölgedeki olayların kendine de sıçramasından endişe ettiğini anlatan Arı, "Ancak İran'da iç çatışma ve kargaşa olma ihtimali son derecede düşüktür. İran, gerekli adımları atmazsa potansiyel bir kriz merkezi olabilir. Bugün olmadı ama bu ileride olmayacak demek değil. Batılı ülkelerin nükleer konusundaki baskısının İran'ı caydıracağını düşünmüyorum. İran'a askeri müdahale yapılması da uzak bir ihtimal. Batı'nın ve ABD'nin tehditleri ciddi tehditler değil. İran da bunları ciddiye almıyor. İran gibi
bir ülkeye askeri güç kullanmak riskli ve tehlikelidir. Bu olaylar çok daha fazla genişleyebilir ve birçok ülkeye yayılabilir" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!