Türkiye operasyona hazırlanıyor!

Kimyasal sığınaklar belli gaz maskeleri stoklandı

Türkiye operasyona hazırlanıyor!

Kimyasal silah iddiaları ve olası bir müdahale nedeniyle sınırda önlemler en üst seviyeye çıkarıldı. Sınır illerinde 7 noktada kimyasal sığınak yerleri belirlendi, ilaç ve gaz maskesi stoklandı.

Suriye'nin Halep kentine bağlı Orm El Kübra kasabasında 26 Ağustos'ta meydana gelen saldırıda yaralananların Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye getirilmesiyle gündeme gelen 'kimyasal saldırı' iddiaları ile birlikte, Türkiye'nin sınır illerinde üst düzey güvenlik önlemleri alındı. Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ni de kapsayan güvenlik önlemleri çerçevesinde, ilçede kimyasal silah tehdidine karşı sığınaklar oluşturulduğu ve sınırda kimyasal taraması yapıldığı belirtildi.

Yakıcı fosfor bombası

Cilvegözü Sınır Kapısı'na getirilen ve kimyasal taramanın ardından Hatay ve Reyhanlı'daki hastanelere götürülen yaralılar tedavi altına alındı. Reyhanlı'daki sınır kapısında 6 aydır konuşlanan Kimyasal Biyolojik Radyoaktif Nükleer (KBRN) keşif aracı ve uzman personeli, Türkiye'ye getirilen ve vücutlarında ağır yanıklar görülen yaralıları, kimyasal taramadan geçirdi. Yaralıların vücutlarında kimyasal bulguya rastlanmadı. Uzmanlar, vücutlarında ağır yanıklar oluşan yaralıların 'yakıcı fosfor bombası'ndan kaynaklandığını belirledi.

Valilikte kriz toplantısı

Hatay Vali Vekili Kadim Doğan, ilin mülki amirleri ile güvenlik birimlerini toplantıya çağırdı. Valilik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Kadim Doğan başkanlığındaki toplantıda, olası bir saldırı ihtimali üzerine alınacak tedbirler ile yapılması gerekenler konuşuldu. Ayrıca kimyasal saldırıya karşı oluşturulan sığınak yerleri ile ilgili de görüş alışverişinde bulunuldu.

Kimyasal tarama yapıldı

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da (AFAD) Suriye'ye sınır illere yaşamsal maddeler, ilaç ve gaz maskelerinin stoklandığını ve 7 noktada sığınak yeri belirlendiğini açıkladı. Ayrıca, Suriye'de kullanılan kimyasal silahın Türkiye'yi etkileyip etkilemediği konusunda tarama yapıldığı belirtildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!