Türkiye onlara sahip çıktı

Osmanlı döneminde, Müslümanlar arasındaki ihtilafları çözmek için 150 yıl önce Güney Afrika'ya gönderilen Ebubekir Efendi'nin torununa Türkiye sahip çıktı.

Türkiye onlara sahip çıktı

Osmanlı yönetimince, Müslümanlar arasındaki ihtilafları çözmek için Güney Afrika'ya gönderilen Ebubekir Efendi'nin torunu Şule Rashida Efendi, bu ayrılıktan 150 yıl sonra Türkiye'ye gelmenin mutluluğunu yaşadı.


Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) ve Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) tarafından düzenlenen ''Afrika'da Osmanlı İzleri'' paneli için Konya'ya gelen Efendi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı alimlerinden Ebubekir Efendi'nin Güney Afrika'ya gidişinin 150. yılı nedeniyle Türkiye'ye davet edildiğini söyledi.

Bir süre İngiltere'de bulunduğunu, son olarak İtalya'da İngilizce öğretmenliği yaparken geçirdiği rahatsızlık sonrası emekli olduğunu anlatan Efendi, ''İtalya ve Güney Afrika'da yaşıyorum. Benim gibi yurt dışında yaşayan çok sayıda akrabam var. Babam ve annem memleket hasretinden ağlayarak öldü. Ancak şimdi ise buradayım ve çok mutluyum. Artık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Çünkü Türkiye yetkilileri, 150 yıl sonra da olsa bize sahip çıktı'' diye konuştu.

Sayın Başbakanın Afrika gezisinden çok memnun olduk

Efendi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika gezisini ise söyle değerlendirdi:
''Sayın Başbakanın Afrika gezisinden çok memnun olduk, çok sevindik. Bizim için çok büyük mutluluk. Sayın Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum. Bizi 150 yıldır orada unuttukları gibi oradaki Osmanlı mirasını da unuttular. Ailemizden yaklaşık bin kişi yabancı ülkelerde yaşıyor. Biz buraya dönmek istiyoruz, Türkiye'yi yürekten seviyoruz.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!