Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye'nin yardım çabalarını gördüm

Hollanda Dışişleri Bakanı Rosenthal Kilis'te, "Türk yetkililerin büyük yardım çabalarını yerinde gözleme şansı buldum" dedi.

Türkiye'nin yardım çabalarını gördüm

Hollanda Dışişleri Bakanı Uri Rosenthal, ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin kaldığı Kilis'teki konteyner kentte incelemelerde bulundu.
Rosenthal, konteyner kentteki hastanenin çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Suriyeli çocukların eğitim gördüğü kreşe de giden Rosenthal, Suriyeli çocuklar tarafından Türkçe ''Hoş geldin'' denilerek karşılandı. Kreşte görev yapan öğretmenlerden çalışmalar hakkında bilgi alan Rosenthal, çocukların seslendirdiği şarkıları da dinledi.
Suriyelilerle de görüşen Rosenthal, gezinin sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, "Suriye ile ilgili asıl soru Esed'in gidip, gitmeyeceği değil ne zaman gideceğidir. Artık bu sorunun yanıtlanması gerekecektir" dedi.
Türk hükümeti nezdinde Türk Kızılayı'na kamptaki olağanüstü çabalarından dolayı teşekkür eden Rosenthal, "Türk yetkililerinin büyük yardım çabalarını yerinde gözleme şansı buldum. Unutmayalım ki buradaki kampa gelen insanların bir tek amacı var; bir gün sevdikleri topraklara geri dönmek. Ama bu, sevdikleri topraklar özgür olunca mümkün olacak'' şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!