Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

TÜRKİYE'NİN YAKIN COĞRAFYASINDAKİ İTİBARI ARTTI

AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, "Hiçbir ülkenin bir karış toprağında gözümüz yok ama biz Türkiye'nin tarihten gelen süreçle 100 yıl önce ayrıldığımız komşularımızla fiziki olarak da buluşmak ve bu bölgelerde kalıcı barış ve huzur istiyoruz" dedi.

TÜRKİYE'NİN YAKIN COĞRAFYASINDAKİ İTİBARI ARTTI

AK Parti İl Başkanlığı'nca kurulun "Göçmen Komisyonu" ilk toplantısını, Bursa ve ilçelerde faaliyet gösteren göçmen derneklerinden 20'yi aşkın temsilcinin katılımıyla gerçekleştirdi.
Başkanlığını Emir Cemal Beşkardeş, üyeliklerini ise Nilüfer Kahveci, Nesuha Özyıldırım, Şemsettin Hacıoğlu ve Hilmi Pakyürek'in yaptığı komisyonun toplantısında Rumeli, Balkan ve Batı Trakya coğrafyasında yaşanan gelişmeler değerlendirildi.
İl Başkanı Sedat Yalçın'ın da katıldığı komisyon toplantısında sırasıyla söz alan dernek temsilcilerinden BAL-GÖÇ Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, borçlanma yasası konusunda önemli mesafe alındığını belirterek, 1997 yılından sonra Bulgaristan'dan Türkiye'ye gelen soydaşların oturma ve çalışma izninin yanı sıra vatandaşlık hakkı konusunda çektiği sıkıntıları anlattı. Çok sayıda göçmenin Türkiye'de kaçak yaşadığını ve bu durumdan bazı işverenlerin faydalanmaya çalıştığını ifade eden Balkan, "Ayrıca Bulgaristan'daki çocuklarımıza sağlanan burs kontenjanında bir azalma söz konusu. Yine Türkiye'ye üniversite eğitimine gelen gençlerimizden alınan harcın miktarı düşürülmeli. Bulgaristan'da yaşayan vatandaşlarımıza Türk bankaları kredi imkanı tanımalı. Kültürel ve dini değerlerimiz korunmalı, kardeş belediye ve kardeş müftülükler sayısını artırmalıyız. Bir başka önemli konu da 1997 yılından bu yana Bulgaristan'da Türkçe kitap bastırılamamıştır. Üstelik Bulgar tarih kitapları Türk düşmanlığı içeriyor" dedi.

DİĞER TALEPLER
AK Parti İl Başkanlığı'nda gerçekleşen buluşmada; Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Hakan Çavuşoğlu da çalışma izni konusunda yaşanan sıkıntıları toplantının gündemine taşıdı. Ayrıca Türkiye ile Yunanistan arasında sosyal güvenlik alanında anlaşma yapılması gerektiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, yine yabancı uyruklu öğrencilere üniversite sınavlarına girişte kolaylık sağlanmasını talep etti.
Kosova Üsküp Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Recep Gündüz ise göçle Türkiye'ye gelenlere vatandaşlık hakkı tanınmasını istedi ve havayolu ulaşımının daha ucuz hale getirilmesi gerektiğine işaret etti.
Bursa Rumeli Platformu Koordinatörü Dr. Konuralp Başol da Yunuseli Havaalanı'nın ulaşıma açılmasıyla birlikte Balkanlar'a düzenli seferlerin gündeme alınması gerektiğini söyledi.
Katılımcı tüm dernek başkanlarının sırasıyla söz aldığı toplantıda, AK Parti İktidarı'yla birlikte Balkanlar, Batı Trakya ve Rumeli coğrafyasında yaşanan birçok sıkıntının çözüme kavuştuğuna vurgu yapıldı. Ayrıca bu coğrafyada Türkiye'nin itibarının arttığına işaret edilerek, ekonomik ve kültürel anlamdaki ilişkilerin çok önemli bir noktaya geldiği gerçeğinin altı çizildi.

ROL MODEL TÜRKİYE
Göçmen Komisyonu'nun çalışmalarının çok önemsediklerini, ayrıca katılımcı dernek başkanlarının dile getirdiği sıkıntıların çözümü konusunda gerekli çalışmaların yapıldığına işaret eden AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın da Türkiye'nin dış politikadaki açılımına değindi. Başkan Yalçın, Türkiye'de iç tehdit olarak görülen unsurların yok olmasının yanı sıra, dış tehdit olarak görülen birçok ülkeyle de ilişkilerin düzeldiğini ve dost hale gelindiğini ifade etti. Yalçın, Libya ve Ortadoğu'da yaşanan olaylarda Türkiye'nin kendi vatandaşlarının yanı sıra 25 ülkenin vatandaşını da karmaşa bölgelerinden çıkararak lider ülke olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi. AK Parti İl Başkanı, şöyle devam etti:
"Türkiye şu an ki durumuyla, nüfusu büyük oranda Müslüman olan bir ülkenin demokrasiyle nasıl kalkındığını gösterdi. Halbuki böyle bir şeyin olamayacağını söylüyorlardı. Türkiye bunu son 8 yılda başardı. Bu başarımız Ortadoğu ülkelerine rol model oldu. Hiçbir ülkenin bir karış toprağında gözümüz yok ama biz Türkiye'nin tarihten gelen süreçle 100 yıl önce ayrıldığımız komşularla fiziki olarak da buluşmak istiyoruz. Aramızdaki sınırlar sembolik idari sınırlar olmalı. Nasıl Avrupa Birliği'nde insanlar kimliklerini göstererek istedikleri ülkeye geçebiliyorlarsa biz de o duruma gelmek istiyoruz. İnşallah bu büyük potansiyeli Türkiye'nin önderliğinde gerçekleştireceğiz."

TEHDİT YOK
Kafkaslar'da, Balkanlar'da, Ortadoğu'da pek çok Türk vatandaşı olduğunu ve Türkiye'nin de o bölgelerden çok sayıda göç aldığını hatırlatan Yalçın, şunları söyledi:
"Biz insanımızı hiçbir zaman devletimize tehdit olarak görmedik, görmüyoruz ve bundan sonra da görmeyeceğiz. Bunan altında da 'iç tehdit yoktur' felsefesi yatıyor. Böyle düşünmeyenler bu ülkeye en büyük kötülüğü yaptı bugüne kadar. Doğu ve güneydoğuda köylere kadar ulaşan yatırımlar bu anlayışın göstergesidir. Su götürdük, yol götürdük, hastane götürdük... O bölgenin insanı da devletin hizmeti ayaklarına götürdüğünün farkında ve önemli mesafeler kat ettik. Bizim için iç tehdit yok ise dış tehdit de olmamalıydı. Kafkaslar'da, Balkanlar'da, Ortadoğu'da pek çok Türk vatandaşı var ve Türkiye de o bölgelerden çok sayıda göç aldı. Artık orada yaşanan her sorun bizim için bir dış tehdit değil, içimizde yaşanan bir sorundur."

VİZESİZ ALAN
AK Parti Hükümeti'nin komşu ülkelerle 'sıfır problem' anlayışını benimsediğini aktaran Başkan Sedat Yalçın, vizesiz alan oluşturmayı hedeflediklerini belirtip, şunları kaydetti:
"Avrupa Birliği'nin oluşturduğu vizesiz alanı Türkiye de pek çok ülke ile sağlamaya çalışıyor. Vatandaşlarımız bazı ülkelere hem vizesiz hem de pasaportlarını kullanmadan sadece nüfus cüzdanlarıyla girebilecekler. Bu müthiş bir ticari potansiyel yaratacak. Aynı zamanda kültürel birliktelik ve yeni bir güç alanı da oluşturacak. 'Komşularımızla yüksek düzeyli stratejik işbirliği yapacağız' demiştik. İşte... Örneğin, Suriye ve Yunanistan ile ortak bakanlar kurulu toplantıları gerçekleştiriyoruz. Mesela Yunanistan ile Türkiye, Cumhuriyet döneminden bu yana sadece 35 anlaşma imzalamış ama bizim yaptığımız tek bir ortak bakanlar kurulu toplantısında, günde 25 anlaşma imzalandı. Bu toplantıların ardından Suriye ile çok önemli çok büyük projelerin birlikte yürütülmesi kararı alındı. Sadece çevremizde değil, Afrika'da, Kızıldeniz'de hatta Pasifik de bile temsilcilerimiz olacak, ticari ilişkilerimiz olacak. Avrupa Birliği artık dünya ekonomisi ve dünya siyasetindeki ağırlığını kaybediyor. AB ile ilişkilerimiz çok farklı bir boyuta geldi. Bundan sonra karşılıklı çıkar ilişkileri üzerine ilerleyecek."

TİKA'NIN ÇALIŞMALARI
Tüm bu gelişmelerin yanı sıra TİKA ve Dış Türkler Başkanlığı'nın çalışmalarına da işaret eden Başkan Yalçın, sözlerini şöyle noktaladı:
"Ben buradan Devlet Bakanımız Sayın Faruk Çelik'e bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Balkanlar'dan Kafkasya'ya, Ortadoğu'dan Afrika'nın içlerine varana kadar geniş bir coğrafyada faaliyet göstermeye başlayan TİKA, Sayın Bakanımız Faruk Çelik ile birlikte adından söz ettirmeye başladı. Peki ne yapıyor TİKA? Balkanlar'da, Ortadoğu'da, Afrika'da, Orta Asya'da Türkiye ile bağı bulunan tüm bölgelerde, okullar yaptırıyor, yollar inşa ediyor, kavşaklar açıyor, Osmanlı yadigarı eserleri ayağa kaldırıyor. Afrika'nın en ucra köşesinde su koyusu açıyor. Komşu ve soydaş ülkelerde deyim yerindeyse şantiyeler kuran TİKA, Türkiye'nin dış politikadaki imajını yeniliyor. Coğrafyasında yeniden etkisini, gücünü artırıyor... Bu nedenle Türkiye'nin dış politikadaki yeni tavrı kadar, TİKA'nın da faaliyetleri büyük önem taşıyor. "
 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!